Kanada Parlamentosu, Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak kabul edebilir

Haberler
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 12:08
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 12:08

Kanada Parlamentosunda 16 Mayıs 2019 tarihinde, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul etmeyi teklif eden karar tasarısı oylamaya sunulacak.

İlgili karar tasarısını Parlamentoya sunan Ukrayna asıllı Kanada milletvekili Borys Wrzesnewskyj yaptığı açıklamada, “Parlamentoya, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün Sovyet diktatör Josef Stalin tarafından Kırım’ı etnik olarak 200 bin Kırım Tatarından temizlemek, onların mülküne el koymak, hayvan vagonlarına tıkarak onları 4 bin kilometre uzaklıktaki Orta Asya çöllerine göndermek için başlatıldığını kabul etmeyi teklif ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Karar tasarısının kabul edilmesi durumunda 18 Mayıs Kanada’da Kırım Tatar Sürgünü Kurbanları Günü olarak ilan edilecek.

Oylama sırasında Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve KTMM (Kırım Tatar Milli Meclisi) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz de Parlamentoda bulunacak.

Üç yıl önce Kanada Parlamentosunda Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul edilmesi ile ilgili yasa tasarısı oylamaya sunulmuştu. Ancak o zaman yasa tasarısı gereken desteği alamamıştı.

QHA’ya konuşan Kanada Kırım Tatar Birliği Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu üyesi Rüstem İrsay, yasa tasarısının kabul edilmesine iktidardaki Liberal Partinin tutumunun engel olduğunu ifade etmişti.