Kanada'nın Ukrayna'ya bir grup komando gönderdiği iddia edildi

Güvenlik
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 12:15
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 12:15

Rusya, Ukrayna sınırları yakınlarında gerginliği artırmaya devam ederken Batılı ülkeler Ukrayna’ya destek gösteriyor. Bu kapsamda, Birleşik Krallık’ın, Ukrayna’ya savunma desteğinde bulunacağını açıklamasının ardından Kanada’nın da Ukrayna’ya asker gönderdiği iddia edildi.

Global News tarafından yayımlanan habere göre, özel harekat askerlerinden oluşan küçük bir grup Kanadalı asker, Ukrayna’ya gönderildi. Haber ajansı, Kanada ordunun seçkin birimi olan Kanada Özel Harekat Alayı’ndan (CSOR) küçük bir grup komando, Rus saldırganlığını caydırma girişiminin bir parçası olarak Ukrayna’ya sevk edildiğini aktararak şu ifadelere yer verdi:

Kanada Özel Harekat Alayı’nın küçük bir grubunun konuşlandırılması, Ukrayna’da silahlı bir çatışmayı önlemeye yönelik diplomatik müzakerelerin çıkmaza girmesi ve yaklaşık 100 bin Rus askerinin Ukrayna sınırları yakınında kalmaya devam etmesi nedeniyle gerçekleşti.”

Kanada Özel Kuvvetler Komutanlığı henüz söz konusu iddiayı doğrulamadı.

BİRLEŞİK KRALLIK’TAN SİLAH DESTEĞİ

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Rus saldırganlığına karşı Ukrayna’ya daha fazla savunma silahı ve askeri eğitim vereceklerini duyurdu. Wallace, “Ukrayna’ya hafif anti-tank savunma silah sistemleri tedarik etme kararı aldık. Az sayıda İngiliz personeli, İngiltere’ye dönmeden önce Orbital Operasyonu kapsamında kısa bir süre için erken aşama eğitimi verecek.” dedi.