Kanada'nın Edmonton kentinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi

Haberler
Anife Bilal
19 Mayıs 2019, 12:00
Anife Bilal
19 Mayıs 2019, 12:00

Kanada’nın Alberta eyaletinin başkenti Edmonton’da Belediye binasında önünde, sürgün kurbanları anısına Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi.

Kırım Tatar Soykırımı Kurbanları Anma Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Kanada milletvekilleri Kerry Diotte ve Linda Duncan, Kanada Ukraynalıları Kongresi Başkanı Oleksandra Hiçiy, Ukrayna’nın Edmonton Başkonsolosu Oleksandr Danilenko ve Alberta eyaletindeki Ukrayna ve Kırım Tatar topluluklarının temsilcileri katıldı.

18 травня лідери кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та Ахтем Чийгоз взяли участь у церемонії підняття…

Опубліковано Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Неділя, 19 травня 2019 р.

Tören bittikten sonra etkinliğe katılanlar İnsan Hakları Yürüyüşü (Human Rights Walk) düzenledi. Ellerinde siyasi tutsakların fotoğraflarıyla Edmonton Belediyesi binasından McEwan Üniversitesine kadar yürüyen eylemciler Rusya’dan yasa dışı olarak alıkoyduğu Ukrayna vatandaşı siyasi tutsakları serbest bırakmasını talep etti. Ayrıca işgal edilen Kırım’daki baskılara son verme çağrısında bulundular.

Daha sonra McEwan Üniversitesinde Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev’in “Başkasının Duası” adlı filminin gösterimi düzenlendi.