Kanada halkı, Ukrayna için Bayraktar TB2 bağış kampanyası başlattı

Ekonomi
Filiz
19 Temmuz 2022, 12:21
Filiz
19 Temmuz 2022, 12:21

Kanada halkı, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’ya destek olmak için Türk yapımı silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2 bağış kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında 7 milyon dolar toplanması hedefleniyor. Toplanan bağışlarla alınan Bayraktar TB2’ler, 24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü’nde teslim edilecek.  

Rusya Federasyonu, savaşın 145’inci gününde Ukrayna’da sivilleri hedef almaya devam ediyor. Dünya ülkeleri ise Rusya’nın saldırıları ve işgal girişimine maruz kalan Ukrayna’ya destek olmaya devam ediyor. Türk hava savunma aracı Bayraktar TB2, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı güçlü bir savunma gerçekleştiriyor. Dünyanın dört bir yanından Ukrayna için, Bayraktar TB2 İHA (İnsansız Hava Aracı) ve SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) bağış kampanyası düzenleniyor.

“HADİ KAHRAMANLARIMIZ İÇİN 7 MİLYON DOLAR TOPLAYALIM”

Litvanya, Polonya ve Norveç’ten sonra Kanada da Bayraktar TB2 bağış kampanyasına başladı. Kanada, kampanyada 7 milyon dolar toplamayı hedefliyor. Kanada halkı tarafından başlatılan kampanyada toplanan miktarla birlikte satın alınan Bayraktar TB2’yi, 24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü’nde teslim edecek. Ayrıca, kampanya duyurusunda ise “Hadi kahramanlarımız için 7 milyon dolar toplayalım” yazısı dikkat çekti.

KANADA, UKRAYNA İÇİN İNSANİ YARDIM TOPLUYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminin ilk 20 gününde uçakla 20 bin kilogram insani yardım gönderen Kanada, kampanyanın yanı sıra sağlık ve insani ihtiyaçlar alanında yardım göndermeye devam edecek. Kanada halkının açtığı internet sitesinde bağışlar toplanıyor.

resim

RUSYA UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.