Kanada, Doğu Türkistan'daki zulümle ilgili rapor yayımlayacak

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Ağustos 2020, 18:11
Ozan Barış Erim
12 Ağustos 2020, 18:11

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Kanada, 20- 21 Temmuz 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen Doğu Türkistan konulu konferans sonucunda, Uygur Türklerine yönelik zulme ilişkin rapor hazırlıyor.

Kanada’nın Uluslararası İnsan Hakları Parlamento Alt Komitesi, Çin hükumetinin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı baskılara ilişkin raporu 14 Ağustos 2020’de yayımlayacak.

İLGİLİ HABER: ÇİNLİ YETKİLİLER, DOĞU TÜRKİSTAN NEDENİYLE ABD HAZİNE BAKANLIĞININ YAPTIRIM LİSTESİNDE


Kanada hükumeti, Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla Doğu Türkistan raporu hazırlıyor. 14 Ağustos tarihinde yayımlanacak olan rapor neticesinde Kanada’nın, Magnitsky Yasası uyarınca ilgili tüm yetkililere ve birimlere yaptırım uygulaması bekleniyor. Kanada özellikle, Doğu Türkistan’da köle işçi olarak çalıştırılan Uygur Türkleri konusu üzerinde özellikle duruyor.

İLGİLİ HABER:“BİRLEŞİK KRALLIK’IN DOĞU TÜRKİSTAN TEPKİSİ YAPTIRIM SİNYALİ OLABİLİR”

“DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM”

Bu tür gelişmelerin Doğu Türkistan davası adına önemli gelişmeler olduğunu belirten Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet, “Bunlar Doğu Türkistan davası için çok önemli gelişmeler… Kanada Parlamentosunda 2 gün devam eden özel bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda, ‘Doğu Türkistan için ne yapılabilir?’, ‘Doğu Türkistan için ne yapılması lazım?’, ‘Çin ile olan ilişkiler nasıl olmalı?’, ‘Toplama kampları konusunda neler yapılmalı?’ gibi çok sayıda konunun ele alındığı ve 2 gün devam eden bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya önemli kişiler katıldı. Doğu Türkistan ile ilgili çok sayıda raporu ve makalesi yayımlanan Alman vatandaşı Çin uzmanı Adrian Zenz, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını dünyaya deşifre eden Arnavut gazeteci Olsi Jazexhi(Yazici) ve Doğu Türkistanlı birçok kişi bu toplantıya katıldı. “

İLGİLİ HABER: BBC’DEN ÇİN BÜYÜKELÇİSİNİ KÖŞEYE SIKIŞTIRAN “DOĞU TÜRKİSTAN” SORULARI


“RAPOR DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLACAK”

Doç. Dr. Emet, Kanada’da yayımlanacak raporun bir diğer öneminin ise diğer ülkelere yol gösterici bir belge niteliğinde olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu rapor önemli;Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edilen bir yasa gibi Kanada’da bir yasa kabul edilmesi söz konusu olacaktır. Yasa içeriğinde de yine Doğu Türkistan’da maaş ödemeden Uygur Türklerini çalıştıran şirketlerin cezalandırılması, Uygur Türklerine yapılan zulümle ilişkisi olan yöneticilerin cezalandırılması gibi bir çok konunun yer almasını öngörüyoruz. Doğu Türkistan konusundaki hassasiyetin, Kanada’dan sonra Avustralya, Yeni Zelanda gibi Beş Göz İttifakında (Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda) yer alan diğer ülkelere de yayılmasını bekliyoruz. Beş Göz İttifakındaki diğer ülkelerin de Doğu Türkistan’daki zulüm konusunda yaptıkları çalışmalara Kanada’daki bu raporun katkısının büyük olacağını biliyoruz.”