Kanada Dışişleri Bakanı Joly: Tek çıkış yolu, Rusya'nın gerilimi düşürmesidir

Güvenlik
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 13:20
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 13:20

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Rusya ile Batı arasındaki mevcut gerilimden kurtulmanın tek yolunun, Rusya’nın durdurulması ve diyaloğu kabul etmesi olduğunu ifade etti. Uluslararası toplumun, Ukrayna’yı desteklemek için birleştiğini kaydeden Joly, “Ukrayna’ya karşı düzenlenen herhangi bir saldırı çok ciddi sonuçlar doğuracaktır.” diye vurguladı.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, 17-18 Ocak 2022 tarihleri arasında Ukrayna’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. Joly, dün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kanada Dışişleri Bakanı, Ukrayna sınırları yakınında Rus askeri varlığın artırmasından ve Rusya’nın istikrarı bozucu eylemlerinden dolayı derin endişe duyduklarını ifade etti.

“RUSYA GERİLİMİ DÜŞÜRMEYE BAŞLAMALI”

Kanada’nın Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunu göstermek amacıyla ziyaret düzenlediğine dikkat çeken Joly, “Gelirimi durdurmak için tek bir yol var; Rusya gerilimi düşürmeye başlamalı ve anlamlı bir diyaloğa girmeli. Bu konuyu hem burada hem de diğer meslektaşlarımla yaptığım toplantılarda gündeme getirdim. Ukrayna’yı desteklemek için birleştik. Ukrayna’ya karşı düzenlenen herhangi bir saldırı, koordineli yaptırımlar da dahil olmak üzere çok ciddi sonuçlar doğuracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Russia-Ukraine border: Why Moscow is stoking tensions - BBC News

“RUSYA, SALDIRGANDIR”

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı karalama ve propaganda kampanyasını başlattığını belirten Joly, “Mesajımız çok net; Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna çevresinde toplanması kabul edilemez, Rusya bir saldırgandır ve biz Ukrayna halkın yanındayız.” ifadesini kullandı.