Kanada'dan Ukrayna'ya askeri mühimmat desteği

Güncel
Manas
25 Mayıs 2022, 01:00
Manas
25 Mayıs 2022, 01:00

Kanada hükumeti, Ukrayna ordusunu Rusya’nın saldırıları karşısında desteklemek için Ukrayna’ya 20 binden fazla top mermisi ve askeri teçhizat sağlayacağını duyurdu. Kanada Savunma Bakanı Anita Anand yaptığı açıklamasında, “Mermiler, Kanada ve müttefiklerimizin Ukrayna ordusuna teslim ettiği M777 obüslerinin yanı sıra topçu ateşlerinde de kullanılacak” dedi.

Kanada Savunma Bakanı Anita Anand, 24 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Kanada hükumetinin Ukrayna ordusuna askeri yardım sağlayacağını duyurdu.

Kanada, ordudaki cinsel suistimal 'belası' nedeniyle özür diledi - Diken

MÜHİMMATIN TOPLAM MALİYETİ 98 MİLYON DOLAR

Kanada Savunma Bakanı Anita Anand, Ukrayna ordusuna gönderilecek askeri teçhizatın maliyetine dikkat çekerek, Mermiler, Kanada ve müttefiklerimizin Ukrayna ordusuna teslim ettiği M777 obüsleri ve topçu bataryaları için mühimmat sağlayacak. Mühimmatın toplam maliyeti ise, 98 milyon dolar” dedi. Aynı zamanda Bakan Anand, Ukrayna’ya ek yardımların da devam edeceğini kaydetti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya: Ukrayna ordusuna ait 130 uçak, 99 helikopter ve 2 bin 153 tank imha  edildi

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor.

Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

Ukrayna’daki savaşa ilişkin güncel bilgiler için aşağıdaki haberi tıklayınız: