Kanada'dan Rusya'ya KTMM yasağını kaldırma çağrısı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mayıs 2019, 16:15
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mayıs 2019, 16:15

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerinin Kanada için -endişe kaynağı olduğunu belirtti.

Ukrinform’un aktardığına göre Bakan Freeland, “Kanada, uzun zamandır yasa dışı işgal altında bulunan Kırım yarımadasında iç karartıcı insan hakları durumunun yanı sıra, Kırım Tatar halkına yönelik kötü tutumdan ve tarihi alanların tahrip edilmesinden derinden endişe duymaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Kanada’nın, Rusya’nın Kırım Tatar Milli Meclisine yönelik yasağını kınamaya devam ettiğini ve Rusya’yı bu “yasa dışı ve ahlaksız kararı” değiştirmeye çağırdığını belirten bakan, “Adaletsizliği durdurmak ve insan haklarını korumak için Kırım Tatarları ile birlikte somut yolları bulma konusunda kararlıyız. Rusya, Ukrayna’nın egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermeye başlayana kadar, dünya topluluğu ve Kanada ekonomik yaptırımlar dahil olmak üzere baskı uygulamaya devam edecek.” dedi.

Ayrıca, Kanada’nın Ukrayna vatandaşlarına Rusya vatandaşlığı verilmesini kınadığını da ifade eden Bakan Freeland, bu kararın ciddi sonuçlarının olduğunu belirterek “bölgeyi istikrarsızlaştırmayı amaçlayan Rus senaryosunun bir parçası” olduğunu söyledi.