Kanada'dan Çin'e Uygur tepkisi

Güncel
_QHA Ankara
06 Haziran 2019, 10:57
_QHA Ankara
06 Haziran 2019, 10:57

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Çin’deki Tiananmen katliâmının 30’ncu yıl dönümü kapsamında yaptığı konuşmada, Çin’in toplama kamplarındaki Uygur ve diğer Müslüman azınlıkların bırakılması çağrısında bulundu.

KANADA: ÇİN, İNSAN HAKLARINA SAYGI GÖSTERMELİ

Çin’in insan hakları siciline ilişkin “gerçek kaygılarının” bulunduğunu vurgulayan Trudeau, Pekin yönetiminin, “İnsan hakları, protesto hakkı ve ifade özgürlüğüne saygı göstermesi gerektiğini” belirtti.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland de Çinli yetkililerin öldürülen, gözaltına alınan veya ortadan kaybolan Çin vatandaşlarının akıbeti hakkında sessizliklerine son vermeleri gerektiğini ifade etti.

ÇİN’DEN YANIT GECİKMEDİ

Çin’in Ottawa Büyükelçiliği, konuya ilişkin gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Trudeau ve hükûmetinin yaptığı açıklamaların “kaba suçlamalar” olduğunu vurgulayarak, “açık bir şekilde Çin’in iç işlerine müdahale edilmeye çalışıldığını” iddia etti.

Açıklamada “Pekin’in bu suçlamaları reddettiği ve ülkeyi istikrarsızlaştırma girişimlerinin başarısız olmaya mahkûm olduğu” ifadelerine yer verildi.