Kanada'daki Türk toplumuna ait sivil toplum kuruluşları Karabağ için harekete geçti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2020, 10:49
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Ekim 2020, 10:49

Ermenistan’ın işgal ve saldırılarına karşı koyan Azerbaycan’a uluslararası bir destek de Kanada’daki Türk toplumuna ait sivil toplum kuruluşlarından geldi. Merkezi Toronto’da bulunan Kanada Türk Boyları Asamblesi (Turkic Assembly of Canada), bir bildiri yayımlayarak Ermenistan’ın Karabağ’a yönelik saldırılarını güçlü bir şekilde kınadı.

Kanada’daki Türk toplumuna ait sivil toplum kuruluşları, dün Kanada Hükumetine, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki “Dağlık Karabağ” krizinde Ermeni diasporasının oyununa gelmeme çağrısı yaptı.

KANADA’YA SALDIRGAN TAVRI ÖDÜLLENDİRMEK YERİNE BARIŞA KATKI YAPMASI ÇAĞRISI

Kanada Türk Boyları Birliğince yayımlanan bildiride, Ermenistan’ın 30 yıldır devam eden saldırgan tavrının bölge istikrarına en büyük tehdidi oluşturduğu ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne destek ifade edilerek, Kanada’nın Türkiye’ye askeri malzeme ihracatını askıya almasından duyulan rahatsızlık vurgulandı. Türk ve Türk kökenli nüfusun Kanada’dan saldırgan tarafı ödüllendirmek yerine barışa katkı sağlamasını beklediği bildirildi.

KANADA’YA ÇÖZÜME KATKI VERMESİ ÇAĞRISI

Bildiride, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal altında tuttuğu ve 1 milyondan fazla Azerbaycanlının yerinden edildiğinin altı çizilerek, Kanada’nın Ermenistan’ın derhal bu topraklardan geri çekilmesini sağlayacak çözüme katkı vermesi istendi. Ermenistan’ın saldırılarıyla Azerbaycan’ın enerji altyapısına zarar vermeyi hedeflediğine dikkat çekilen bildiride, Azerbaycan üzerinden Avrupa’ya bağlanan enerji nakil hatlarının güvenliğinin de bu saldırılar nedeniyle tehdit altında olduğuna dikkat çekildi.

NATO MÜTTEFİKLİĞİ RUHUNA UYGUN TAVIR ÇAĞRISI

Ayrıca merkezi Ottawa’da bulunan Kanadalı Türkler Konseyi de (Council of Turkish Canadians-CTC) yaptığı açıklamayla, Kanada Hükumetini Ermenistan-Azerbaycan arasındaki krizde, NATO müttefikliği ruhuna uygun tavır almaya çağırdı.

“ERMENİ DİASPORASININ OYUNUNA GELMEYİN”

Kanada’da bulunan Ermeni diasporasının Ottawa yönetimini etkilemeye çalıştığı belirtilen açıklamada, “Kanada’daki Ermeni diasporası, propaganda yöntemleriyle Ottawa yönetimini etkilemeye çalışıyor. Esasen Güney Kafkasya’daki istikrarsızlığın kaynağı Ermenistan’dır. Kanada’nın Türkiye ile ilişkilerinde NATO müttefikliğine yakışır şekilde hareket etmesi ve Dağlık Karabağ ihtilafına yönelik tutumunu gözden geçirmesi gerekir. Türkiye Azerbaycan’ı desteklerken mevcut çatışmada taraf değildir. Kanadalı Türkler Konseyi (CTC), Kanada Hükumetine, Ermenilerin bu kışkırtıcı taleplerini görmezden gelmelerini tavsiye ediyor. Ermeni diaspora örgütleri Türkiye karşıtı bir yanlış bilgilendirme kampanyası başlatarak ve etnik lobi faaliyetleri yürüterek NATO dayanışmasını ve bütünlüğünü baltalıyor ve bu nedenle Kanada’nın ulusal çıkarlarına zarar veriyor.” ifadelerine yer verildi.

KANADA TÜRKİYE’YE İHRACAT İZNİNİ ASKIYA ALDI

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, Pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde devam eden çatışmalarda kullanıldığı iddiasıyla ülkesinin bazı teknolojiler için Türkiye’ye verdiği ihracat iznini geçici olarak durdurduklarını belirtmişti. Kanada’nın aldığı karara tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı ise Kanada’nın Azerbaycan’ın 30 yıldır Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için verdiği haklı mücadeleyi gerekçe göstererek, bazı askeri ürünlerin Türkiye’ye ihraç izinlerinin askıya alındığına ilişkin açıklamasının bu ülkenin çifte standartlı yaklaşımının göstergesi olduğunu vurgulamıştı.