Kanada'da Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2021, 12:13
Anife Bilal
18 Mayıs 2021, 12:13

Kanada’nın New Brunswick eyaletinde 1944 Kırım Tatar Soykırım kurbanları anıldı. Kırım Tatar sürgünü ve soykırımının 77. yıl dönümü dolayısıyla New Brunswick eyaletinin başkenti Fredericton Belediyesi binası önünde Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi.

Ukrayna’nın Kanada Büyükelçiliği, 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle 17 Mayıs 2021 tarihinde, Kanada’nın New Brunswick eyaletinin başkenti Fredericton kentindeki belediye binası önünde Kırım Tatar ve Ukrayna bayraklarının göndere çekildiğini bildirdi. Ukrayna’nın Kanada Büyükelçisi Andriy Şevçenko (Andriy Shevchenko) konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Minnettarız ve duygulandık. Bu güzel ve ihtiyaç duyduğumuz bir destektir. Bu jest, Kırım’ın işgal altında bulunduğu her bir günün tüm özgür dünya için bir meydan okuma olduğunu hatırlatıyor.” diye kaydetti.

Daha önceki senelerde, 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla Kanada’nın Ottawa, Toronto, Edmonton, Winnipeg eyaletlerinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekilmişti.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.