Kanada'da Ermenistan'a yaptırım için hükumete çağrı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ekim 2020, 12:00
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ekim 2020, 12:00

Dünyanın dört bir yanından Ermenistan’ın işgallerine ve sivillere yönelik saldırılarına tepkiler sürüyor. Kanada’da, hükumeti Ermenistan’a yaptırım uygulamaya çağırmak amacıyla imza kampanyası başlatıldı.

Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı işgali ve Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’ye düzenlediği saldırılar, sık sık Ermenilere destek gösterilerine sahne olan Kanada’nın Toronto şehrinde de tepkilere neden oldu. Kanada’da yaşayan Azerbaycan Türkleri, Kanada hükumetini Ermenistan’a yaptırım uygulamaya çağırmak için imza kampanyası başlattı.

İlgili haber: Ermenistan’ın saldırıları New York’ta protesto edildi

İMZA KAMPANYASI

Merkezi Toronto’da bulunan Azerbaycanlı Kanadalılar Kültür Merkezi tarafından, change.org adlı sitede imza kampanyası başlatıldı. Kampanyada Ermenistan’ın sivil yerleşim yerlerini bombalayarak savaş ve insanlık suçu işlediği ifade edildi.

“ERMENİSTAN’IN SİVİLLERE SALDIRISI SAVAŞ VE İNSANLIK SUÇUDUR”

Basına açıklamalarda bulunan Azerbaycanlı Kanadalılar Kültür Merkezi İletişim Koordinatörü Anar Cihangirli, kampanyaya ilişkin şu ifadeleri kaydetti:

“Merkezimiz, Ermenistan’ın işlediği savaş suçlarına dünya toplumunun dikkatini çekmek için bir imza kampanyası başlattı. Ermenistan, Azerbaycan şehirleri Gence, Mingaçevir, Terter, Berda, Gabala ve diğer sivil yerleşim yerlerini bombalamaya başladı. Gence’deki son saldırı 2’si bebek 15 sivilin ölümüyle sonuçlandı. Ermenistan’ın sivillere saldırısı insanlık ve savaş suçudur. Bu nedenle Kanada hükümetini Ermenistan’a askeri ve ticari yaptırımlar uygulamaya çağırıyoruz. Ermenistan’ın savaş suçlarını Kanada toplumunun dikkatine sunmaya devam edeceğiz.”

İmza kampanyasına şu ana kadar yaklaşık 2 bin kişi katılırken, kampanya Türklerin yanı sıra Kanadalılardan da destek gördü.

“TORONTO BELEDİYE BAŞKANI ÖZÜR DİLEMELİ”

Öte yandan Cihangirli, Toronto Belediye Başkanı John Tory’nin, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki durumla ilgili açıklaması nedeniyle özür dilemesi gerektiğini kaydetti. Tory’nin tek taraflı tutumundan rahatsızlık duyduklarını belirten Cihangirli, “Her 10 Azerbaycanlıdan biri Karabağ savaşının kurbanıdır. Toronto’da yaşayan binlerce Azerbaycanlı, başkanın tek taraflı açıklamasıyla derinden sarsılmıştır. Başkan Tory’den derhal özür dilemesini ve tüm Toronto sakinlerine eşit derecede saygılı olmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

Azerbaycanlı Kanadalılar Kültür Merkezi tarafından açılan imza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz…

Toronto Belediye Başkanı John Tory 10 Ekim tarihinde Ermenistan’ın işgal ve saldırılarını göz ardı ederek Ermenistan’a destek içeren ifadelerle bir açıklamayayımladı.

600 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Dağlık Karabağ, son haftalarda siviller de dahil olmak üzere 600 kişinin hayatına mal olan şiddetli çatışmalara sahne oldu. Bölge, Birleşmiş Milletler ve uluslararası hukuk tarafından Azerbaycan’ın bir parçası olarak kabul edilmekte.

Azerbaycan, 27 Eylül’den bu yana Ermenistan ve Azerbaycan güçleri arasında çıkan çatışmalarda Dağlık Karabağ’daki 20’den fazla köyü işgalden kurtardı.
Çatışmalar, 27 Eylül’de Ermeni güçlerinin bölgedeki sivil Azerbaycan yerleşimlerini ve askeri mevzileri hedef alarak can kayıplarına yol açmasıyla başladı.

27 Eylül’den bu yana 60’tan fazla Azerbaycanlı sivilin hayatını kaybettiğini ve 200’den fazla kişinin yaralandığı kaydedildi.
İki eski Sovyet cumhuriyeti olan Azerbaycan ve Ermenistan’ın arasındaki ilişkiler, Ermenistan ordusunun Dağlık Karabağ’ı işgal ettiği 1991 yılından beri gerginliğini koruyor.

Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20’si yaklaşık otuz yıldır Ermeni işgali altında kaldı.
Birçok uluslararası kuruluşun yanı sıra çok sayıda BM kararı işgal güçlerinin geri çekilmesini talep etti.
Fransa, Rusya ve ABD’nin eş başkanlık ettiği Minsk Grubu, anlaşmazlığa barışçıl bir çözüm bulmak için 1992 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından kuruldu, ancak işe yaramadı. Ancak 1994 yılında bir ateşkes kabul edildi.

Rusya, Fransa ve ABD de dahil olmak üzere birçok dünya gücü yeni bir ateşkes çağrısı yaptı. Türkiye, Bakü’nün meşru müdafaa hakkını destekledi ve Ermenistan’ın işgalci güçlerinin geri çekilmesini talep etti.