Kanada Başbakanı: İran, Tahran'da düşürülen uçağın kara kutularını Fransa'ya gönderecek

17 Haziran 2020, 16:44

İran yönetiminin, Ocak ayında Tahran’da düşürülen Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait PS752 uçuş numaralı Boeing 737 uçağının kara kutusunu yakın zamanda Fransa’ya göndereceği bildirildi.

KANADA BAŞBAKANI DUYURDU

Dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Kara kutuların yakın zamanda Fransa’ya gönderilmesi öngörülüyor.” ifadelerini kullandı.

Birkaç gün önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran’da düşürülen Ukrayna Uluslararası Havayolları uçağının kara kutularının incelenmesi konusunun da ele alındığını belirten Trudeu, “Cevapları elde etmek, adaleti ve ailelerin tazminat alınmasını sağlamak için uluslararası ortaklarımızla birlikte İran rejimine baskı uygulamaya devam edeceğiz.” dedi.

İRAN, KARA KUTULARI GÖNDERMEYECEĞİNİ DUYURMUŞTU!

Daha önce, İran yönetiminin, ocak ayında Tahran’da düşürülen uçağın kara kutusunu Ukrayna’ya göndermeme kararı aldığı bildirilmişti.

UKRAYNA ULUSLARARASI HAVA YOLLARINA AİT UÇAĞIN DÜŞÜRÜLMESİ

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan yola çıkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı. Daha sonra 11 Ocak 2020’de İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.


İran
kara kutu
uçak kazası
Ukrayna Uluslararası Havayolları
Bunlara da bakın: