Kamuya atanacakların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yeniden düzenlenecek!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mart 2021, 19:21
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mart 2021, 19:21

TBMM bu hafta, kamu görevine atanacak kişiler hakkındaki yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükümlerini yeniden düzenleyecek. Konuya ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak ve kişisel verilere yönelik Değerlendirme Komisyonu kurulacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 23 Mart Salı günü Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi’ni ele almak için toplanacak. Böylece, ilk kez veya yeniden kamu hizmeti ve görevlerine atanacaklar hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükümleri yeniden düzenlenecek. Teklife göre, güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması sonucunda elde edilen kişisel verilerin göreve atanma yönünden değerlendirildiği Değerlendirme Komisyonu oluşturulacak.

SORUŞTURMAYA, KİŞİNİN KAN BAĞI DIŞINDAKİ AKRABALIKLARI DA DAHİL EDİLECEK!

Üst kademe kamu yöneticileri, özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler ile milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde istihdam edilenler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Güvenlik soruşturmasına, görevin gerektirdiği niteliklere etkisi yönüyle kişinin eşi ile birinci derece kan ve sıhri hısımları da dahil edilecek.

ARAŞTIRMAYI HANGİ KURUMLAR YAPACAK?

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yapacak.