Kalp krizi geçiren Kırım Tatar siyasi tutsak hastaneye kaldırıldı

Haberler
E. K.
18 Haziran 2021, 13:41
E. K.
18 Haziran 2021, 13:41

Kremlin esiri Kırım Tatarı Cemil Gafarov’un kalp krizi geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Gafarov, kendisine muayene ve tedavi yapılmadığını sadece hastanede tutulduğunu belirtti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında alıkonulan ve yasa dışı şekilde Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki tutukevine sevk edilen Cemil Gafarov’un kalp krizi geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Konuyla ilgili KırımSOS sitesine açıklamada bulunan avukat Rifat Yahin, Cemil Gafarov’un 10 Haziran’da böbrek yetmezliği nedeniyle kalp krizi geçirdiğini ve hastaneye kaldırıldığını kaydetti. Yahin, Gafarov’un hastaneye kaldırıldığını, 17 Haziran tarihinde yapılan “duruşma” sırasında öğrendiğini ifade etti.

DOKTORLAR, TAHLİL YAPMADAN SAĞLIKLI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Söz konusu dava çerçevesinde işgalcilerce yargılanan siyasi tutsaklar Cemil Gafarov ve Servet Gaziyev’in 10 Haziran’da Rostov’daki tüberküloz hastanesine kaldırıldığını aktaran Yahin, doktorların hiçbir tahlil yapmadan Servet Gaziev’in sağlıklı olduğunu söylediğini, Cemil Gafarov’u ise müşahede altında bıraktıklarını bildirdi. Hala hastanede bulunan Gafarov’un “duruşmaya” videokonferans yöntemiyle katıldığı kaydedildi.

GAFAROV, DAHİLİYE BÖLÜMÜ BAŞKANINI YALANLADI

Yahin, Dahiliye Bölümü Başkanının muayene yaptığını söylemesine rağmen Gafarov’un bunu reddettiğini belirterek, “Gafarov’un yanında Dahiliye Bölümü Başkanı vardı. Kalp ve böbrek şikayetleri ile acilen hastaneye getirildiğini söyledi. Kronik böbrek yetmezliği ve böbrek yetmezliği nedeniyle kalp krizi teşhisi kondu. Yani, ana sorunu böbrek yetmezliği, böbrek yetmezliği de kalp krizini tetikledi. Dahiliye Bölümü Başkanı Gafarov’u muayene yaptıklarını söyledi. Ancak Gafarov, duruşmada kendisine hiç tahlil yapılmadığını, hastanede sadece yattığını söyledi.” diye anlattı.

Bunun yanı sıra Gafarov, böbrek yetmezliği nedeniyle gut hastalığının da şiddetlendiğini bildirdi.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu, Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldular.