Kahramanmaraş'ta Beriev-200 tipi yangın söndürme uçağı düştü!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 16:15
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 16:15

Kahramanmaraş’ta çıkan orman yangınına havadan müdahale eden Beriev-200 tipi yangın söndürme uçağı düştü. Düşen uçakta 8 kişinin bulunduğu ifade ediliyor.

Kahramanmaraş’ta bugün, Bertiz bölgesinde çıkan orman yangınına havadan müdahale eden, Orman Genel Müdürlüğünün Rusya’dan kiraladığı Beriev-200 tipi yangın söndürme uçağı Kısık bölgesinde dağa çarparak düştü. Bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edilirken uçakta 5 yabancı 3 Türk toplamda 8 kişinin bulunduğu belirtildi.

Düşen uçağı 2021 Temmuz’unda Adana’nın Aladağ ilçesinde çıkan orman yangına müdahalede görev aldığı bildirildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığı tarafından olayla ilgili yapılan açıklamada,“Kahramanmaraş’taki yangın söndürme çalışmalarına katılmak için Adana’dan havalanan bir Rus yangın söndürme uçağının kaza kırıma uğradığı bilgisi üzerine, İncirlik’ten bir helikopter ile Konya’dan bir uçak, arama-kurtarma çalışmalarına destek için bölgede görevlendirilmiştir” denildi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan kazayla ilgili yapılan açıklamada uçaktaki 5 Rus ve 3 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği duyuruldu. Uçağın yangın söndürme görevinin ardından iniş esnasında düştüğünü ve olayın araştırılması için bölgeye ekip gönderileceği ifade edildi.