Kahire, İskenderiye, Süveyş: Mısır'da sokak protestoları başladı!

21 Eylül 2019, 12:18

Mısır’da sokak protestoları yeniden alevlendi. Ülkede müteahhit ve sanatçı Muhammed Ali’nin sosyal medya üzerinden yaptığı çağrıların ardından, 20 Eylül 2019’da akşam saatlerinden itibaren Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi karşıtı gösteriler başladı.

Başkent Kahire başta olmak üzere İskenderiye ve Süveyş kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

KAHİRE’DE GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE!

Başkent Kahire’de 300 civarında eylemcinin 25 Ocak Mısır devriminin sembolü olan Tahrir Meydanına kısa bir süreliğine girip yönetim aleyhinde slogan atması üzerine göstericilere müdahale edildi.

Göstericiler eylem sırasında 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetiminin devrildiği 25 Ocak Devrimi esnasında da kullanılan defol anlamındaki “İrhal” sloganını dile getirdi.

Polis müdahalesinin akabinde Tahrir Meydanına çıkan caddelere dağılan eylemcilere karşı güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı bomba kullandığı, bazı göstericilerin gözaltına alındığı aktarıldı. Polisin Tahrir ve Talat Harb meydanlarının girişlerinde olası eylemlere karşı tedbirler aldığı bildirildi.

Bunun dışında sosyal medyada “Tahrir Meydanı” hashtaginin açılarak kısa sürede Mısır genelinde ilk sıraya yükseldiği görüldü.

MISIR MEDYASI: GÖSTERİ GÖRÜNTÜLERİ ESKİ

Mısır’daki bazı gazetelerin internet siteleri ve yönetim yanlısı sosyal medya hesaplarının sosyal medyada paylaşılan görüntülerin bir kısmının eski, bir kısmının da sahte olduğunu ileri sürdükleri belirtildi. Bazı medyalar da söz konusu görüntülerin futbol taraftarlarının kutlamaları olduğunu, siyasi gösterilerin söz konusu olmadığını iddia etti.

PROTESTOLARA KATILIM ARTIYOR

Sosyal medya mecralarından Twitter’da açılan “Sisi defol” ve “Halk rejimin devrilmesini istiyor” hashtagleri üzerinden protesto çağrılarının devam ettiği Mısır’da, ülkenin dört bir yanından katılım olduğu görüldü.

Kahire
mısır
Mısır olayları
Mısır protestoları
Sisi
Bunlara da bakın: