Kadim Türk yurdu Kırım’a Rusların yerleştirilmesi devam ediyor!

Haberler
E. K.
26 Mart 2019, 18:33
E. K.
26 Mart 2019, 18:33

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde İstatistik Servisi, yarımadanın nüfusunun son 5 yıl içinde 70 bin kadar arttığını duyurdu.

Sözde Kırım İstatistik Servisi Başkanı Olga Baldina, işgal altındaki Kırım nüfusunun 20, 4 bin kişi artarak 1 Ocak 2019 itibarıyla 1,9 milyon olduğunu, Akyar (Sivastopol) şehri nüfusunun da 49,9 bin kişi artarak 443,2 bin kişiye ulaştığını söyledi.

Nüfus artışının göç sürecinden kaynaklandığını belirten işgalci yetkili, Kırım’a genel olarak Moskova, Moskova bölgesi, St. Petersburg ve Krasnodar’dan insanların göç ettiğini ifade etti.

Bilindiği gibi Kırım’ın Kezlev (Yevpatoriya), Akmescit (Simferopol) ve Akyar’da (Sivastopol) özellikle de Rusya’dan gelen göçmenler için aktif şekilde konutlar inşa ediliyor. Öte yandan, Kırım’da ölüm oranının doğum oranından yüzde 33 daha yüksek olduğu da biliniyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, 7 Mart tarihinde Kıyiv’de (Kiev) yaptığı basın açıklamasında Rusya’nın işgal ettiği Kırım yarımadasına yasa dışı olarak aralarında birçok eski mahkûmun da bulunduğu on binlerce vatandaşını yerleştirdiğini söylemişti.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a 2014 yılından itibaren 800 bin ila bir milyon arası Rusya vatandaşını yerleştirdiğini ifade etmişti.