Kaçırılan Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov serbest bırakıldı

Güncel
Manas
17 Mart 2022, 05:38
Manas
17 Mart 2022, 05:38

Rus işgal güçleri tarafından kaçırılan Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov serbest bırakıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi başkan yardımcısı Kırıl Tımoşenko Melitopol Belediye Başkanının kurtarılmasına yönelik özel operasyonun başarıyla gerçekleştiğini ve serbest bırakıldığını duyurdu. Tımoşenko, “Fedorov’un yakında resmi görevlerine dönmesi bekleniyor. Şimdi o güvende.” dedi. Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andrıy Yermak, Fedorov’un, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüştüğünü de dile getirdi. Fedorov’un 9 Rus askerine karşılık serbest bırakıldığı bildirildi.

İşgalci Rus askerleri, Kırım Tatarlarına yaptıkları gibi Ukrayna’da da insan kaçırmaya devam ediyor. Rus işgalciler, 11 Mart 2022 tarihinde Zaporijjya bölgesinde Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov’u kaçırmıştı. 16 Mart 2022 tarihinde Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov’un başarılı bir operasyon sonucu kurtarıldığı belirtildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Basın Sözcüsü Daria Zarivnaya, yerel bir televizyonda yaptığı konuşmada, Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov’un savaş sırasında esir alınan 9 Rus askeriyle değiştirildiğini ifade etti. Zarivnaya, “İvan Fedorov, Rus esaretinden serbest bırakıldı. Onun için Rusya, 2002-2003 doğumlu 9 askerini teslim aldı. Bunlar aslında çocuklar.” dedi.

Belediye Başkanı Fedorov’un, kurtarılmasının ardından Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile telefon görüşmesi yaptığı ve durumun kontrol altında olduğu bildirildi.

TIMOŞENKO: İVAN FEDOROV GÜVENDE!

Cumhurbaşkanlığı Ofisi başkan yardımcısı Kırıl Tımoşenko, Zaporijjya bölgesinde Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov’un serbest bırakılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Arkadaşlar, Zaporijjya’ya iyi haberlerim var. Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov’u esaretten kurtarmak için düzenlenen özel bir operasyon başarıyla tamamlandı. İvan güvende!” ifadesine yer verdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Ofisi Başkan Yardımcısı Kırıl Tımoşenko, 11 Mart’ta öğleden sonra Rus işgalciler tarafından Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov’un kaçırıldığını duyurmuştu. Kaçırılan Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov, şu an işgal altındaki Lugansk bölgesinde alıkonulmuştu.