Kabardey Balkar yetkilileri, 21 Mayıs Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı için geleneksel hale gelen yürüyüşü yasakladı

Güncel
qha muhabir
18 Mayıs 2022, 10:34
qha muhabir
18 Mayıs 2022, 10:34

Rusya Federasyonu’na bağlı Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde her yıl yapılan geleneksel 21 Mayıs anma yürüyüşü, Kremlin güdümündeki yöneticiler tarafından yasaklandı.

Dünyanın birçok yerindeki Çerkeslerin yaşadığı ülkelerde kitlesel etkinliklerle anılan, geleneksel hale gelen 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Soykırımı ve Sürgünü‘nün anma yürüyüşüne, bu yıl Kabardey Balkar Cumhuriyeti yöneticileri tarafından yasak getirildi.

YASAĞIN KALDIRILMASI İÇİN ÇAĞRI!

Siyasi Baskı Kurbanları Derneği Kabardey-Balkar Şubesi Başkanı Marks Şahmurzov ile aktivistler Adam Medaliyev ve Hauvti Şeriyev; bu yasağı eleştirdi ve yasağın kaldırılması talebiyle Kabardey Balkar Cumhurbaşkanı ve yetkililerine çağrıda bulundu.

Anma yürüyüşünün yıllar içinde Çerkes halkının yaşadığı en büyük trajedinin kamusal alana taşıma ve anma etkinliğinin ayrılmaz bir unsuru olduğu belirtilen çağrıda, savaş kurbanlarını anma etkinliğinin tüm bölge halkları arasındaki iyi komşuluk ilişkilerini güçlendirdiği vurgulandı.

Rusya Federasyonu Anayasası’nda vatandaşların barışçıl yürüyüşlerde toplanma hakkına sahipliğine vurgu yapılan metinde, Başkan Kazbek Kokov’un babası ve aynı zamanda Kabardey Balkarya Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olan Valeriy Kokov’un 30 yıl önce, Çerkes halkının acılarını içtenlikle paylaştığı belirtilerek 21 Mayıs etkinliklerine bir kısıtlama getirilmemesi talebinde bulunuldu.