Johnson: Türkiye'nin Ukrayna'ya en önemli desteklerinden biri Bayraktarlar

Güncel
qha muhabir
25 Mart 2022, 03:53
qha muhabir
25 Mart 2022, 03:53

NATO ve G7 zirvelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’ya 6000 füze daha göndereceklerini ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için 25 milyon sterlinlik fon sağlayacaklarını duyurdu. Ukrayna’ya destek konusunda “Türkiye’nin şu anda yaptığı en önemli katkılardan biri bence çok değerli olduğunu düşündüğüm TB2’lerdir” dedi.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, 24 Mart 2022 tarihinde Brüksel’de düzenlenen NATO ve G7 toplantılarının ardından basın toplantısı düzenledi.

“UKRAYNA’YA YÖNELİK ASKERİ DESTEKLERİNİ ARTIRILACAK”

Basın toplantısında Boris Johnson, Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya 6000 füze daha göndereceğini, bugüne kadar sağladığı öldürücü silah yardımını iki katından daha fazla artıracağını ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için 25 milyon sterlinlik fon sağlayacağını duyurdu.

“BULGARİSTAN’DA ASKER KONUŞLANDIRILACAK”

Boris Johnson, Polonya ve Estonya’daki İngiliz birliklerin artırılacağını ve bunun yanı sıra Bulgaristan’a da yeni asker konuşlanma yapılacağını açıkladı.

“UKRAYNA YALNIZ DEĞİLDİR”

Ukrayna’nın desteklenmesi gerektiğe vurgu yapan Johnson, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in alabileceği mesaj şudur” diyerek Ukrayna’nın yalnız olmadığını, Kıyiv, Mariupol, Lviv ve Donetsk halkının yanında olduklarını belirtti.

“UKRAYNA’DA UÇUŞA YASAK BÖLGE DÜZENLENMEYCEK”

Ukrayna’da uçuşa yasak bölge ilan edilmeyeceğini belirten Boris Johnson, NATO üyesi hiçbir ülkenin bunu yapmayacağını ifade etti.

“RUS KARŞITI DEĞİLİM”

Birleşik Krallık Başbakanı Johnson, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov’un, kendisine yönelik “Rus karşıtı” değerlendirmesi yaptığı sorulduğunda Rus karşıtı olmadığını söyledi. Rus halkına sempati duyduğunu ancak Putin’e sempati duymadığını ifade eden Başbakan, Putin’in yaptığını tamamen felaket olarak değerlendirdi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin insanlık dışı ve barbarca olduğunu, bu işgalin 80 yıldır Avrupa kıtasında görmediğimiz türden bir davranışa dönüştüğünü ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN UKRAYNA’YA YAPTIĞI EN ÖNEMLİ DESTEKLERİNDEN BİRİ BAYRATKARLAR”

Bir muhabirin, “Erdoğan ile görüştünüz. Türkiye ve Birleşik Krallık, Ukrayna’nın yakın dostları. Bize Ukrayna’ya daha fazla silah sağlayabileceğinizi söylediniz ama hava savunmasından bahsetmediniz. Silahlar nelerdir? Ukrayna için ne gerekli?” sorusunu yanıtlayan Boris Johnson, “Türkiye’nin şu anda Ukrayna’ya destek noktasında yaptığı en önemli katkılardan biri bence çok değerli olduğunu düşündüğüm TB2’lerdir. Birleşik Krallık’ın sağladığı şey ise eminim siz de görmüşsünüzdür, hava savunmamız ve Ukraynalıların onları nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı oluyoruz. Bence bu tamamen mantıklı ama gerçekten söylediklerimin ötesine geçmem gerektiğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu.