Jirinovskiy, Türkiye’deki Ruslara Rus vatandaşlığı verilmesinin kolaylaştırılmasını istedi

Güncel
E. K.
29 Nisan 2021, 12:08
E. K.
29 Nisan 2021, 12:08

Skandal açıklamalarıyla bilinen Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri ve Duma milletvekili Vladimir Jirinovskiy, yurtdışında yaşayan Ruslara vatandaşlık verilmesinin kolaylaştırılması gerektiğini söyledi. Jirinovskiy, özellikle Türkiye’deki Rusları örnek gösterdi. Rus siyasetçi, Türkiye’de “sürekli Rusya ile bağlantı arayan” yaklaşık 120 bin Rus’un yaşadığını ifade etti.

Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri ve Duma milletvekili Vladimir Jirinovskiy, yurt dışında yaşayan Ruslara vatandaşlık verilmesinin kolaylaştırılması çağrısında bulundu. Rus Milletvekili, bu sayede Rusların yaşadığı ülkelerdeki siyaseti etkileme imkanı bulacağını ileri sürdü.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Jirinovskiy, “Rus diasporasının etkisini sıkça hafife alıyoruz. Örnek için uzağa gitmeye gerek yok: Türkiye. Orada yaklaşık 120 bin Rus yaşıyor, bunların çoğu bir zamanlar Türklerle evlenen kadınlardır. Ve onlar orada yeterince büyük bir topluluk oluşturdu… Bu kadınlar sürekli Rusya ile bağlantı arayışı içinde. Bana da müracaat ettiler.” ifadelerini kullandı.

JİRİNOVSKİY YİNE BİR SKANDAL AÇIKLAMAYA İMZA ATTI!

ABD’deki Ermeni diasporasını örnek gösteren Jirinovskiy, “O kadar etkili bir diaspora ki, bir kere Devlet Başkanlığına kendi adaylarını gösterdiler. Kongrede, farklı yıllarda yüzden fazla üyenin yer aldığı bir nevi alt komite olan Ermeni Kokus’u (Armenian Caucus) var! Bu grupta eski Dışişleri Bakanı John Kerry bile yer alıyordu.” dedi.

Amerika’daki Rus sayısının Ermenilerden de çok olduğunu söyleyen Jirinovskiy, “Soydaşlarımızın da aynı etkiye sahip olmasına engel olan nedir? Belki Ruslar orada kendi başkanlarını seçerler. Ancak bunun için vatanlarıyla bir bağ hissetmeleri, desteğimizi hissetmeleri gerekir. Biz ise buna imkan tanımıyoruz, Rus vatandaşlığı almaları için onları göçmen işçilerle aynı statüde görüyoruz” şeklinde konuştu.

Ruslara vatandaşlığın, yaşadıkları ülkelerdeki konsolosluklarda verilmesi gerektiğini savunan milletvekili, “Eğer 1990’larda tüm Sovyet pasaportları otomatik olarak Rus pasaportları ile değiştirilseydi, şimdi 145 milyon Rus vatandaşı değil, 170 milyon ve daha fazlası olacaktı. Ukrayna sorunu olmazdı, Baltıklarda Rus düşmanlığı politikası olmazdı, dünyada daha etkili olurduk.” ifadelerini kullandı.