Japonya yaptırım listesine iki Rus ve bir Belarus bankasını ekledi

Ekonomi
qha muhabir
07 Haziran 2022, 18:24
qha muhabir
07 Haziran 2022, 18:24

Japonya, Ukrayna’ya savaş açan Rusya’ya karşı yaptırımlarını genişleterek iki Rus ve bir Belarus bankasını daha yaptırım listesine aldı. Rus sanayisini güçlendirmeye yardımcı olabilecek ürünlerin ihracatını yasakladı.

Japon hükumeti, 7 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması nedeniyle uygulanan yaptırım listesine iki Rus ve bir Belarus bankasını ekleyeceğini duyurdu. Açıklamaya göre, Moskova Kredi Bankası, Rusya Tarım Bankası ile Belarus Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Bankası’nın Japonya’daki varlıkları dondurulacak ve 7 Temmuz’dan itibaren bunlarla işlem yapılması için hükumetten önceden onay alınması gerekecek.

Eklenen bu bankalarla birlikte, Japonya’nın yaptırımlar listesinde, toplam 12 Rus bankası ve dört Belarus bankası yer almış olacak.

RUS SANAYİSİNE DESTEK OLACAK ÜRÜNLERİN İHRACATI YASAKLANDI

Japon hükumeti ayrıca Rusya’ya ülke sanayisini güçlendirmeye yardımcı olabilecek ürünlerin ihracatını da yasakladı. Hedeflenen ürünlerin daha sonra belirleneceği bildirildi.

Japonya, daha önce Rusya’ya ülkenin ticarette “ayrıcalıklı ülke” statüsünü iptal etmek ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra merkez bankasının varlıklarını dondurmak gibi ekonomik yaptırımlar uygulamıştı. Rusya’nın saldırganlığına yardım ettiği için benzer ekonomik yaptırımlara Belarus da dahil edilmişti.