Japonya, Rusya enerjisine bağımlılıktan kurtulmak için nükleer reaktörler ve yenilenebilir enerji kullanacak

Güvenlik
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 16:03
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 16:03

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Londra’da, Japonya’nın Rus enerjisine bağımlılıktan kurtulmak için nükleer reaktörler ve yenilenebilir enerji kullanacağını söyledi. Kişida’nın Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile Ukrayna’yı görüşmesi bekleniyor.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Avrupa gezisi kapsamında bulunduğu Londra’nın finans bölgesinde 5 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı konuşmada, Japonya’nın, Rus enerjisine olan bağımlılıktan kurtulmak için nükleer reaktörler ve yenilenebilir kaynaklardan yararlanarak enerji tedarikini çeşitlendireceğini söyledi.

Fumio Kişida, toplantıda enerji konusunda dışa bağımlılığı azaltmak için çabalara devam edeceğini ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve büyüme yanlısı karbon fiyatlandırmasından en iyi şekilde yararlanmak için gelecek 10 yılda yaptırımların 150 trilyon yen (yaklaşık 1,15 trilyon ABD doları) artırılacağını dile getirdi.

KİŞİDA, JOHNSON İLE UKRAYNA’YI GÖRÜŞECEK

Japonya ekonomisinin büyümeye devam edeceğini söyleyen Fumio Kişida, yatırımcıları Japonya ekonomisine yatırım yapmaya çağırdı. Bugün ilerleyen saatlerde Fumio Kişida, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile görüşecek. İkilinin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı çerçevesinde gelişmeleri görüşeceği aktarıldı.