Japonya’nın en büyük petrol tedarikçisi Eneos, Rusya'dan petrol ithalatını durduracak

Ekonomi
qha muhabir
14 Mayıs 2022, 11:56
qha muhabir
14 Mayıs 2022, 11:56

Japonya, Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya’nın en büyük ekonomik kaynağı olan petrolün ithalatını durdurma kararı alacak. Japonya’nın en büyük petrol ve enerji tedarikçisi Eneos Holdingsin Başkanı Saito Takeşi, Rusya’dan en son Nisan ayında petrol alındığını ve yeniden nakliye yapılmayacağını duyurdu.

Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı savaşı sürdürürken, birçok ülke tarafından yaptırıma maruz kalıyor. Japonya’nın en büyük petrol tedarikçilerinden Eneos Holdings, Rusya’dan petrol ithalatını durdurduğunu bildirdi. Eneos Holdings Başkanı Saito Takeşi, basın toplantısında son nakliyatın Nisan ayında gönderildiğini ve tekrardan yeni nakliyatın yapılmayacağını açıkladı. Saito, Rus petrolünün Eneos’un toplam ithalatının yüzde 5’inde denk geldiğini dile getirdi. Buna bağlı olarak Saito, ithalat tedarikine alternatif kaynakları petrol kaynağı ülkelerden alınacağını belirtti.

Diğer yandan Japon petrol tedarikçilerinden Idemitsu Kosan da Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı planladıklarını açıkladı.

G-7 ÜLKELERİNDEN RUS PETROLÜNÜ DURDURMA KARARI

Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya’nın daha güçlü yaptırımlara maruz kalmasını isteyen G7 ülkeleri, Rus petrolünü aşamalı durdurma kararı almıştı. Rusya’ya yaptırım uygulama sözü veren G7 ülkeleri; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Kanada ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden oluşuyor.