Japonya’da Çin protestosu: Doğu Türkistan'a destek için ortak basın açıklaması yapıldı

Güncel
Ömer Kaya
01 Haziran 2021, 15:25
Ömer Kaya
01 Haziran 2021, 15:25

Japonya’da bir çok sivil toplum teşkilatı, ortak bir açıklama ile Çin’in Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve asimilasyon politikalarını protesto etti. Protesto eyleminde, Hong Kong, Tibet ve Moğol kökenli aktivistler de Çin yönetiminin ağır insan hakları ihlallerini protesto etti.

Doğu Türkistan’da Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikaları soykırım boyutlarına ulaştı. Başta Batılı ülkeler olmak üzere Doğu Türkistan’da yaşananları soykırım olarak niteleyen parlamento kararları çıkarıldı. Başkent Tokyo’da bir araya gelen aktivistler, Doğu Türkistan’da soykırıma maruz kalan milyonlarca insanın yaşadığı baskılara karşı çıktı ve Çin yönetimini protesto etti.

Japonya’daki Doğu Türkistanlı aktivistlerin yanında Japon sivil toplum kuruluşlarının katıldığı eylemde, Pekin yönetiminin baskılarıyla karşı karşıya kalan Hong Kong, Tayvan, Tibet ve Moğol kökenli aktivistler, Çin’e “Çinli işgalciler, Doğu Türkistan’dan çıkın”, “Bağımsız Doğu Türkistan” gibi pankartlar açtı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.