Japonya Başbakanı: Rus petrol ithalatını aşamalı olarak durduracağız

Ekonomi
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 11:38
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 11:38

Rusya’ya enerji yaptırımları uygulama konusunda diğer G7 üyeleriyle birlikte hareket eden Japonya, Rusya’dan petrol ithalatının aşamalı olarak durdurulacağını açıkladı.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, 9 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline karşı koymak için Japonya’nın diğer G7 ülkeleriyle birlikte hareket ettiğini ve Rus petrol ithalatını aşamalı olarak durduracağını söyledi.

JAPONYA, RUS PETROLÜNE BAĞIMLILIĞA SON VERECEK

Kaynak açısından fakir Japonya gibi üyeler büyük ölçüde Rus yakıtına bağımlı olmasına rağmen, G7 ülkeleri kapsamında Pazar günü çevrimiçi bir toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e daha fazla baskı yapmak için zamanında ve düzenli bir şekilde harekete geçme taahhüdünde bulundu. G7 toplantısı sonrası gazetecilere verdiği demeçte Başbakan Fumio Kişida, “Enerji ithalatına büyük ölçüde bağımlı bir ülke için bu çok zor bir karar. Ancak şu anki kritik bir zamanda en önemli olan G7 koordinasyonu…” dedi.

Başbakan Fumio Kişida, “(Rus) petrol ithalatının azaltılması veya durdurulmasının zamanlamasına gelince, fiili durumu ayarlarken bunu dikkate alacağız, aşamalı olarak durdurmak için zaman ayıracağız” ifadelerini kullandı.