Japonya, 200 vatandaşını Çin'den tahliye etti

29 Ocak 2020, 14:02

Japonya yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarını tahliye etmek üzere Çin’e uçak yolladı. Uçak Vuhan’a ulaştıktan sonra 200 Japon vatandaşı alarak Tokyo’ya döndü.

Japon haber ajansı Kyodo’da yer alan habere göre, All Nippon Havayolları’na ait Boeing 767 tipi uçak dün gece saatlerinde Vuhan’a ulaşmasının ardından 200 Japon vatandaşıyla Tokyo’ya döndü. Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, uçağın ayrıca 20 bin sıhhi maske ve 50 korucuyu kıyafetten oluşan yardım malzemesini Çin’e ulaştırdığını belirtti.

650 JAPON DAHA TAHLİYE TALEBİNDE BULUNDU

Uçaktaki yolculara sağlık kontrolü yapıldığını ifade eden Motegi, yolculardan iki hafta evlerinden çıkmamaları ve hastalık belirtisi göstermeleri halinde en yakındaki sağlık merkezine başvurmalarının istendiğini belirtti.

Şu ana kadar Vuhan’daki 650 Japon vatandaşının tahliye talebinde bulunduğunu kaydeden Motegi, kalan vatandaşları tahliye etmek üzere daha fazla uçuş planladıklarını aktardı.

TAHLİYE İÇİN ÇİN’E İLK UÇAK YOLLAYAN ÜLKE

Japonya, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarını tahliye etmek üzere Çin’e uçak yollayan ilk ülke oldu. ABD ve Güney Kore de vatandaşlarını uçakla tahliye için Pekin hükumetiyle görüşmeler yürütüyor.

Bunlara da bakın: