Japonya, 17 Rus yetkilisine yaptırım uyguladı

Güncel
Manas
15 Mart 2022, 10:32
Manas
15 Mart 2022, 10:32

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından Moskova’ya yönelik yaptırımlar ağırlaşıyor.  Japonya Dışişleri Bakanlığı, işgalci Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırması ile ilgili 17 Rus yetkilisine yaptırım uyguladığını duyurdu. Yeni yaptırımlardan etkilenenler arasında Rusya Devlet Dumasının 11 milletvekili de bulunuyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından batının yaptırımlarına her gün yenileri eklenirken, bu sefer Japonya’dan da yaptırımlar devam ediyor. Japonya Dışişleri Bakanlığı, 17 Rus vatandaşının malvarlıklarının dondurulmasına yönelik tedbirlerin, “Ukrayna çevresindeki mevcut uluslararası durum, uluslararası barış ve güvenliği korumak için ve Japonya’nın uluslararası barışı sağlamaya yönelik uluslararası çabalara katkısı olarak” alındığını kaydetti.

JAPONYA, RUS VATANDAŞLARINA YAPTIRIM UYGULAMAYA DEVAM EDECEK

Japonya başta Putin ve Lavrov da dahil olmak üzere altı kişinin malvarlıklarını dondurduğuna dikkat çekerek, “Renova” şirketinin sahibi Rus oligark Viktor Vekselberg ve iş adamı Yuriy Kovalçuk’un birkaç akrabasına yaptırım uyguladığını kaydetti. Ayrıca yeni yaptırımlardan etkilenenler arasında Rusya Federasyonu’nun 11 milletvekilinin de bulunduğunun altını çizdi. Japonya’nın yaptırımından etkilenen Rusya Devlet Duması 11 milletvekilleri aşağıdaki şekilde:

1. Gennadiy Zyuganov,

2. Yuriy Afonin,

3. Evgeniy Bessonov,

4. Leonid Kalaşnikov,

5. Vladimir Kaşin,

6. Nikolay Kolomeyitsev,

 7. Aleksey Kurinnıy,

 8. İvan Melnikov,

 9. Dmitriy Novikov,

 10. Nikolay Osadçiy,

 11. Kazbek Taysayev

Japonya daha önce bireysel olarak yaptırımlar uyguladı. Putin ve Lavrov da dahil olmak üzere altı kişinin malvarlıklarını dondurdu. Rusya’nın devlet bankaları Promsvyazbank ve Vnesheconombank’ın yanı sıra Rusya Merkez Bankası’nın varlıkları donduruldu. Özel bankalar VTB Bank, Sovcombank, Novikombank ve Bank Otkritie’nin Japonya’daki varlıkları donduruldu. 49 Rus kuruluşuna ihracat yasağı getirildi. Vladimir Putin’i de kapsayan belirli Rus kişi ve kurumların vizeleri iptal edildi. Üç orta ölçekli Rus bankasının malvarlıkları donduruldu. Japon piyasalarında Rus devlet tahvillerinin ihracatı yasaklandı.  Rus askeri kuruluşlarına ulaşacak ürünlerin ihracatı yasaklandı.