Jamestown Vakfı: İşgalciler Kırım'da etnik temizliği devam ediyor

09 Ağustos 2019, 15:55

Amerika’nın Jamestown Vakfı tarafından hazırlanan bir araştırmada “Kırım’da yüzyıllardır süregelen etnik temizlik siyasetinin devam ettiği” değerlendirmesi yapıldı.

“Moscow’s Slow-Motion Ethnic Engineering in Occupied Crimea Accelerating” başlıklı Paul Goble imzalı yazıda, “Bir işgal rejimi kitle katliamı veya yerel halkı zorla sınır dışı etmekle meşgul olduğunda, çoğu gözlemci bu durumu etnik mühendisliğin açık bir işareti olarak görüyor. Kırım tarihine baktığımızda, Kırım Tatar halkına yapılan bu tip zulümleri görmek oldukça kolaydır. Sovyet diktatörü Joseph Stalin, 1944’te Kırım Tatarlarını vatanları Kırım’dan sürdüğünde hepsini birkaç gün içinde trenlere bindirdi ve onları Orta Asya’nın çeşitli yerlerine sürdü. Kaldı ki bu olay, herhangi bir sürgünden çok daha karanlık bir hadiseydi ve nitekim bütün dünya da bu olayı ”soykırım” olarak nitelemeye başladı. Mesela bu yılın başında Letonya Parlementosu, 1944 sürgününü bir soykırım olarak tanıdı; Kanada Parlementosu tarafından soykırımın tanınması için çok ciddi girişimlerde bulunuldu” ifadesine yer verildi.

40 BİN YENİ SÜRGÜN

Son 5 yılın bir değerlendirmesini yapan Jamestown Vakfı uzmanı Paul Goble, “Rus diktatörü Putin’in Kırım’da yaptıklarıyla zamanının Sovyet diktatörü Stalin’in Kırım’da yaptıkları arasında büyük bir benzerlik görürüz. Kırım’ın işgal edildiği günden bu yana 40.000’e yakın Kırım Tatarı vatanlarından kovuldu. Meclisleri kapatıldı. Rus hükûmetinin 2019 yılının ilk beş ayına dair verdiği raporlarda, Kırım’daki göç akımları ve aşırı ölümlerin neden olduğu nüfus kayıpları hakkında istatistikler veriliyor. Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) verilerine göre 2019 yılının ilk beş ayındaki ölüm oranının, 2018 yılının ölüm oranından yüzde 13 daha fazla olduğunu ve genel anlamda ölüm oranlarının son beş yılın en yüksek seviyesinde olduğu belirtiliyor. Bu durumun artarak devam edeceği tahmin ediliyor. Zira doğumlar azalıyor ve ölümler artıyor” sözleri ile nüfus hareketlerini mercek altına aldı.

YENİ SÜRGÜN SİYASETİ

İşgalin başladığı yıldan bu yana binlerce Kırımlının, Kırım’ı terk ettiği ve başka yerlere göçe zorlandığına işaret edilen çalışmada özetle, “İşgalciler ise Rus halkını Kırım’a yerleştirmek için çok ciddi politikalar yürüttü. Bu açık anlamda Kırım’daki nüfusun etnik yapısının değiştirilmek istendiğinin belirtisidir. Çeşitli kaynaklardan yapılan analizlere göre, işgal başladığından beri yarımadanın nüfusunun yüzde 68’inin Rus, yüzde 16’sının Ukraynalı ve %13’ünün Kırım Tatarı olduğu belirtiliyor. Elbette bunun sistemli bir politika olduğunu anlamak da zor olmayacaktır” görüşüne yer verildi.

Jamestown Vakfı
Kırım Tatarları
Rus baskısı
Rus işgali
Bunlara da bakın: