James Gilmore : Kırımoğlu hakkındaki dava, onu ve tüm Kırım Tatar halkını karalama girişimi

12 Haziran 2020, 16:02

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi James Gilmore, Rus işgalcilerin, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında açtığı düzmece davayı, Kırımoğlu’nun itibarını zedeleme girişimi olarak nitelendirdi.

RUSYA KIRIM TATARLARINA BASKISINI SÜRDÜRÜYOR

AGİT Daimi Konseyinin Cenevre’de 11 Haziran tarihinde yapılan online toplantısında konuşanGilmore, Rusya’nın Kırım Tatarları başta olmak üzere etnik ve dini azınlıklara baskıyı sürdürdüğünü ifade ederek, işgalcilerin Kırımoğlu hakkında açtığı düzmece davayı bu hafta mahkemeye sevk ettiğini anımsattı.

“KIRIM TATAR HALKINI AŞIRICI GÖSTERME ÇABASI”

Söz konusu davanın, Rusya’nın Kırımoğlu’nu karalama girişimi olduğunu vurgulayan Gilmore, “Dava, işgali kabul etmedikleri için onu (Kırımoğlu) ve bütün Kırım Tatar halkını suçlu ve aşırıcı olarak gösterme girişimidir.” dedi.

“BİR GÜN MUTLAKA CEZALANDIRILACAKLAR”

Bunun yanı sıra, Kırım’da işgalci güçler tarafından yapılan baskın ve alıkoymaları da kınayan Gilmore, söz konusu yasa dışı eylemlerde yer alanların bir gün mutlaka cezalandırılacağını ifade etti.

AGİT
James Gilmore
Kırımoğlu
Rus baskısı
Rus işgali
Bunlara da bakın: