İzmir'de can kaybı 55'e yükseldi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2020, 15:18
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2020, 15:18

Sağlık Bakanı Koca, İzmir’deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 55’e yükseldiğini, 218 yaralının tedavisinin sürdüğünü bildirdi. Bakan Koca enkaz altında kalan vatandaşların sayısının henüz belirlenemediğini kaydetti.

İzmir 30 Ekim 2020 tarihinde öğle saatlerinde çok şiddetli ve uzun süren bir depremle sarsıldı. Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi olan deprem, saat 14.51’de richter ölçeğine göre 6,6 şiddetinde meydana geldi. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İzmir’de enkaz bölgesinde bulunan bakanlarla beraber, AFAD Koordinasyon Merkezinde yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İzmir’deki depremden en çok etkilenen yerlerden Bayraklı ilçesinde Rıza Bey ve Doğanlar apartmanlarındaki çalışmalarla ilgili AFAD yetkililerinden bilgi aldı. Bakan Koca, gazetecilere yaptığı açıklamada, UMKE’nin yardımıyla 34 saat sonra enkazdan sağ çıkarılan 70 yaşındaki Ahmet Çitim’i hastanede ziyaret ettiğini söyledi.

55 CAN KAYBI, 218 TEDAVİSİ SÜREN VATANDAŞ VAR

Bakan Koca enkaz altında kalan vatandaşları kurtarmak için çalışmaların devam ettiğini dile getirerek şunları kaydetti:

“Şu anda 55 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyleyebilirim. Hastanelerimizde 218 tedavisi devam eden vatandaşımız var. Şu ana kadar 702 vatandaşımızı taburcu ettik. Yoğun bakımlarımızda, 8 vatandaşımızın yoğun bakımlarda tedavisi devam ediyor, 3 vatandaşımızın durumu ciddiyetini koruyor.”

ENKAZ ALTINDAKİ VATANDAŞLARIN SAYISI BELLİ DEĞİL

Enkaz altında kalan kişi sayısına ilişkin net bir rakam olmadığını söyleyen Koca, “Arkadaşların tahmin ettiği bir rakam var ama şimdilik ben onu söylemeyeyim. Kesin olmadığı için spekülasyon olmasın.” dedi.

Koca bir apartmanın “çürük raporu” olduğuna dair haberlerin anımsatılması üzerine “Onlarla ilgili arkadaşlar gerekli incelemeyi yapıyor.” diye konuştu.