İYİ Parti Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı AKPM'de konuştu: Ukraynalıları kaderine terk edemeyiz

Güncel
qha muhabir
16 Mart 2022, 21:27
qha muhabir
16 Mart 2022, 21:27

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) 15 Mart 2022 tarihinde Fransa’nın Strazburg kentinde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdi. İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, toplantıda söz alarak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi ve saldırılarını kınadı. Kırım Tatarlarının durumunun geçen sene yapılan toplantıda da gündeme alındığını fakat hiçbir gelişme kaydedilmediğini dile getiren Sıdalı, Rusya’nın yaptıklarına sessiz kalınmaması, Ukrayna’nın kaderine terk edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) 15 Mart 2022 tarihinde Fransa’nın Strazburg kentinde, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonucunda işgalci Rusya’nın AKPM üyeliğinden ayrılmasını isteyen bir kararı onayladı. Türkiye’yi temsilen toplantıya katılan İYİ Parti Mersin Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi Zeki Hakan Sıdalı, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları ve Kırım Tatarlarının durumuyla ilgili konuşma yaptı. Sıdalı’nın konuşmasındaki başlıca hususlar şunlar:

RUSYA, ULUSLARARASI HUKUKLARI TANIMIYOR, AVRUPA KONSEYİNİ YOK SAYIYOR

Rusya Federasyonu’nun barış, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi Avrupa’nın temel normlarını görmezden geldiğini belirten Zeki Hakan Sıdalı “Bugün dünyamız bir Rusya yayılmacılığı sorunuyla karşı karşıyadır. Rusya, uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler prensiplerini tanımadığını, Avrupa Konseyini yok saydığını açıkça gösteriyor” dedi.

ARTIK KENDİNDE İSTEDİĞİ ÜLKEYİ İŞGAL ETME HAKKINI GÖREN BİR ÜLKE VAR

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal hareketinin artık bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Sıdalı, “Karşımızda herhangi bir ülke tarafından saldırıya uğramadığı halde, suni tehditler üreterek, istediği ülkeyi işgal etme hakkını kendinde gören bir ülke var” dedi.

HAKSIZ ASKERİ SALDIRIYI KABUL ETMİYORUZ

Rusya’nın, Ukrayna halkının iradesini tanımadığına, siyasi egemenliğine, toprak bütünlüğüne saygı duymadığına, askeri yöntemlerle uluslararası kabul görmüş sınırları değiştirmeye çalıştığına vurgu yapan Sıdalı, “Avrupa Konseyi’ne üye bir devletin başka bir üye devlete karşı haksız bir askeri saldırısını kabul etmiyoruz” ifadesini kullandı.

İYİ Parti Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı AKPM’de konuştu: Ukraynalıları kaderine terk edemeyiz

BU, KIRIM İŞGALİYLE BAŞLAYAN BİR SÜRECİN DEVAMI

Sıdalı, Ukrayna’ya yönelik devam eden bu saldırı 2014 yılında Kırım’ın işgaliyle başlayan sürecin bir devamı olduğunu hatırlattı ve “Kırım’daki acılar hala tazedir. İşgalden en çok etkilenen Kırım Tatarlarının %10’unun modern bir sürgüne tabi tutulduğunu üzülerek söylemek istiyorum. Doğdukları, büyüdükleri topraklara girmelerine bile izin verilmiyor” diyerek Kırım Tatarlarının acılarını paylaştı.

KIRIM TATARLARI ADETA DÜNYDADAN İZOLE EDİLDİLER

Rus işgali altındaki Kırım’da kalan Kırım Tatarlarına da dikkat çeken Sıdalı, “Maalesef Kırım’da kalanlar için de durum farklı değil. Onlar ifade ve düşünce hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti, toplanma hakkı gibi en temel insan hakları ellerinden alınmış bir şekilde yaşıyorlar. Adeta dünyadan izole edildiler” şeklinde konuştu. Sıdalı, Rusya’nın Kırım’daki demografik yapıyı değiştirmek için de yoğun bir çalışma yürüttüğünü, son 8 yılda askerler hariç Rusya’dan 120 binden fazla kişini Kırım’a getirildiğini de kaydetti.

KIRIM TATARLARININ DURUMUNDA YILLARDIR OLUMLU GELİŞME OLMADI

Kırım Tatarlarının durumunun geçen yıl AKPM gündemine getirildiğini, Kırım’da Kırım Tatarlarına Karşı Uygulanan İnsan Hakları raporunun kabul edildiğini, raporda, Kırım Tatarlarına yönelik cinayet, kaçırma, zorla kaybetme, işkence, insanlık dışı muamelelerin etkili bir şekilde araştırılması ve Kırım Tatar Milli Meclisi yasağının iptal edilmesi çağrısında bulunulduğunu, ayrıca Kırım Tatarlarının toplanma ve örgütlenme haklarına saygı gösterilmesine yönelik çağrı yapıldığını hatırlatan Sıdalı, “O günden bugüne Kırım’da olumlu hiçbir gelişme olmadı. İhlaller, zorla alıkoymalar, yasaklar devam etti. Şimdi ise Rusya bunu tüm Ukrayna’da yapmak istiyor” ifadeleriyle Kırım Tatarları için yapıcı bir girişimde bulunulmadığına işaret etti.

UKRAYNALILARI KADERİNE TERK EDEMEYİZ

Ukrayna’da yaşanan dünyadaki vicdanlı herkesin adalet duygusunu sarsan bu duruma uluslararası toplumun sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Sıdalı, “Ukraynalıları kaderine terk edemeyiz. Bu bizim tarihsel sorumluluğumuzdur. Rusya Federasyonu’nun saldırganlığı durdurması, diplomasi yoluna dönmesi için her türlü yöntem uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.

Sıdalı, ayrıca Rusya Federasyonu’na saldırganlığını durdurması, diplomasi yoluna dönmesi ve Avrupa değerlerine tamamen yeniden bağlı kalması için çağrıda bulunarak konuşmasını tamamladı.