ITC Türkiye Temsilcisi Tütüncü: Kerkük'ün gerçek halkı olan Türkmenler haksızlığa uğruyor!

17 Ocak 2020, 15:49

Kerkük’te Türkmenlere devlet kadrolarında yapılan ayrımcılık tepki çekmeye devam ediyor. Türkmen halkı, durumu protesto ederek tepkilerini dile getiriyor.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, Kerkük’te son yaşanan protestoları ve Türkmenlere devlet kadrolarında yapılan ayrımcılık ile ilgili, “Ya işi profesyonelce yapın ya da atamaları paylaştıracaksanız adilce yapın” diye konuştu.

Kerkük’te Türkmenlere karşı yapılan ayrımcılık gün geçtikçe artarken Türkmen halkının bu konuda artık sabrı kalmadı. Kerkük Milli Eğitim Müdürlüğünün yönetim hakkı Türkmenlerin olarak belirtildiği halde bu haklarının da gasp edilmesi bölgede yaşanan atamalarda yolsuzluklara yol açtı. Atamaların adaletli olması için Türkmenler olarak çok çabaladıklarını vurgulayan Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü de konu ile ilgili, Kırım Haber Ajansına verdiği röportajda şöyle konuştu:

“Kerkük’te demografik yapı Türkmenlerin aleyhine değişti. Daha önceki yıllarda Araplaşma söz konusuydu, şehre demografik yapıyı değiştirmek için Araplar getiriliyordu. 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) işgalinden sonra bölgeye Kürtler yerleştirilmeye başlandı. Kürt peşmergesi güçlenince Kürt nüfusu bölgeye kaydırılıp bölgede Kürt hakimiyeti yaratılmak istendi. Şimdi durum bu iken şehrin gerçek halkı olan Türkmenler haksızlığa uğruyor.

“ATAMALARDA AKRABALARA ÖNCELİK GEÇİLMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Mesela bir atama kararı çıkarılıyor, belirlenen devlet dairesine 100-200 memur alınması söz konusu oluyor. Orada vali veya görevli müdür kim ise kendi yakınını almaya özen gösteriyor. Biz de bu adaletsizliğin olmasını istemiyoruz. En azından bu konuyla ilgili yüzde 32’lik bir teklifimiz var. O da şöyle; 3 etnik grup Türkmen, Arap, Kürt eşit bir şekilde atama haklarına sahip olsun. Kalan yüzde 4 ise bölgedeki azınlıklar ve Hristiyanlar için kullanılsın.

Biz bu teklifte büyük ölçüde mutabakat sağlamamıza rağmen malesef uygulama konusunda eksik kalıyor. Bağdat’ta bu konuya sıcak bakıyor ama konu yöneticilere ya da valiye gelince işlemez oluyor. Kerkük valisi Arap ve daha çok kendi aşiretinden insanların atamalarını yapıyor. Daha önce bunu Kürtler yapıyordu, şimdi Araplar yapıyor. Bu haksızlıklar devam ettiği sürece Kerkük’te beraber yaşayan insanlar arasında gerginlik daha da artar.

“KİŞİ GÖREVİ KENDİ BAŞARISINA VE KABİLİYETİNE GÖRE HAKETSİN”

Dolayısıyla burada adil atamaların gerçekleştirilmesi şart. Paylaşımlı teklif gerçekleşemiyorsa bu konu tamamen kaldırılsın. Ama o zamanda kişinin kendi kabiliyetine göre, başarısına göre memur olabileceği bir sistem getirilsin. Türkmenler olarak ya işi profesyonelce yapın ya da atamaları paylaştıracaksanız adilce yapın diyoruz.”

“EYLEMLERE DESTEK VERİYORUZ ANCAK KERKÜK’TE İZİN VERMİYORUZ”

Irak’ın diğer bölgelerindeki protesto gösterileri ile Kerkük’teki gösterilerin farklı olduğunu belirten Tütüncü, Kerkük’e bu protestoların sıçramasına Türkmenler tarafından engel olunduğunu ifade etti. Tütüncü, Irak genelindeki protestoların Kerkük’e sıçraması halinde bölgede büyük kargaşa çıkabileceğini söyleyerek, Kürtlerin bu kargaşadan yararlanarak tekrar Kerkük’e hakim olmaya çalışabileceklerini vurguladı. Diğer illerdeki eylemlere destek olduklarını ve aynı hakları kendilerinin de talep ettiklerini belirten Tütüncü, şunları söyledi:

“Adaletsizlik ve yolsuzluk çok fazla, bunların giderilmesini istiyoruz. Bağdat’ta ve diğer şehirlerdeki protestolarda halk ‘Artık ne İran’ın ne ABD’nin adamını istiyoruz. Biz kendi adamımızı istiyoruz.’ diyor. Gelecek yöneticinin tarafsız ve adil olmasını başka ülkelerin çıkarlarını korumasın istiyorlar. Bizde bu konuya yüzde yüz katılıyoruz. Ancak Kerkük’te esas problemimiz şu; 2003 yılından 2017 yılına kadar bölgede Kürtler hakim konumdaydı. Bölgedeki bütün asayiş güç ve silah kuvveti onların elindeydi ve Kerkük’ü mahvettiler. 2017 yılında bir hata yaptılar ve referanduma gitme kararı aldılar. Bunun ardından Irak ordusu geldi ve bölgeden Kürtleri kovdu.”

“KÜRTLER KARGAŞADAN YARARLANIP KERKÜK’E GİRMEYE ÇALIŞABİLİR”

Biz Kerkük’ün eski durumuna dönmesini istemiyoruz. Onlar kendi güvenlik güçleri olan peşmergeyi Kerkük’e sokmak istiyorlar. 14 sene boyunca bize haksızlık yapıldığı için Araplar ile birlikte geri gelmelerini kabul etmiyoruz. Dolayısıyla biz onun için Türkmenler ve Araplar olarak Kerkük’te protestolara müsaade etmedik. Doğru olmayacağını söyledik. Kargaşa çıkar ve güvenlik zafiyeti doğarsa Kürtlere fırsat doğmuş olur ve tekrar silahlı güçlerini şehre sokmaya çalışabilirler. Tekrar güvenlik sağlayacağız bahanesiyle oldu bittiye getirip şehre girebilirler. O nedenle biz Kerkük’te eylem yapmıyoruz ancak diğer illerdeki eylemlere destek oluyoruz ve aynı hakları talep ediyoruz.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÜZERİNDEKİ HAKKIMIZ GASP EDİLDİ”

Kerkük’te yapılan son eylem diğer bölgedekilere göre daha spesifik durumdaydı. Daha çok Kerkük Milli Eğitimi için yapılan bir eylemdi. Çünkü Kerkük Milli Eğitim Müdürlüğü normalde Türkmenlerin hakkıydı. Türkmen bir Milli Eğitim Müdürü vardı ancak o suikastle öldürüldü. Öldükten sonra yerine Türkmen getirmediler. Yerine Araplar geldi başkaları geldi. Dolayısıyla o hakkımız gasp edilmiş durumda hem onu hem de bölgedeki atamalarda çok fazla haksızlık yapıldı biz o nedenle protesto düzenledik.”

Bunlara da bakın: