ITC lideri Salihi: "Kardeşlerimizin tek suçları Türkmen olmaktı..."

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Mart 2020, 18:44
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Mart 2020, 18:44

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Saddam Hüseyin tarafından 28 Mart 1991’de Altunköprü kasabasında Türkmenlere yapılan katliamın 29. yılı için Twitter’dan mesaj yayımladı.

ITC Başkanı Salihi, Altunköprü Katliamı’nın 29. yılında anma törenlerini Irak’ta yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle gerçekleştiremeyeceklerini ancak ilerleyen günlerde toplanılacağını duyurdu.

“Düşman bizi Sünni ya da Şii diye vurmadı. Türk olduğumuz için hedef alındı. Biz de Sünni-Şii gözetmeksizin birleşmeli ve tek bir çatı altında toplanmalıyız.” diyen ITC lideri Erşat Salihi’nin basın bildirisi şöyle:

“TEK SUÇLARI TÜRKMEN OLMAKTI!”

“Kerkük’e bağlı Türkmen Altunköprü Kasabası, 28 Mart 1991 tarihinde insanlık tarihinin en acılı katliamlarından birisini yaşamıştır. Ramazan ayı olmasına rağmen Saddam rejimi tarafından acımasızca gerçekleştirilen Altınköprü Katliamı’nın 29. yıldönümünü saygı ile anıyoruz.

Altunköprü Katliamı insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiş, rejim askerleri çocuk, yaşlı demeden herkesin canına kıymıştır.

Suçu ve günahı olmayan kardeşlerimizin tek suçları Türkmen olmaktı. Türkmen milleti, bu topraklara sadık olmanın faturasını canlarıyla, kanlarıyla ödemiştir ve ödemeye de devam etmektedir.”

ANMA TÖRENİ İLERLEYEN GÜNLERDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

“Altunköprü şehitlerini her zaman yâd ederken, bu sene mezarları başında kendilerini anamadığımızın üzüntüsü ile yaşamaktayız.

Tüm dünyayı ve ülkemizi kuşatan koronavirüs salgınından dolayı, sokağa çıkma yasağından bizler de nasibimizi almış durumdayız. Bu sebepten dolayıdır ki Altunköprü şehitlerimizi bu yıl kalabalık bir şekilde anmayacağız.

İnsanlarımızın can güvenliğini her şeyden üstün gördüğümüz için anma törenini önümüzdeki günlerde canlandıracağız.”

“ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK VE UNUTMAYACAĞIZ”

“Bu acılı gün vesilesi ile tüm şehit ailelerinin acılarına ortak oluyor o kara günlerin tekrar yaşanmaması için canla, başla mücadele ettiğimizi de bildirmekteyiz.

Davamız uğruna düşen şehitlerimiz emin olsunlar ki bu yoldan asla caymayacağız ve şehit oldukları uğurda bizler de aynı şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Şehitlerimizi unutmadık ve unutmayacağız.”

ALTUNKÖPRÜ KATLİAMI’NIN 29. YIL DÖNÜMÜ

Bundan 29 yıl önce yaşlı ve çocukların da aralarında bulunduğu 102 Irak Türkmeni, 28 Mart 1991’de Kerkük ile Erbil yolu üzerinde bulunan tarihi Türkmen yoğunluklu Altunköprü ilçesinde devrik Saddam rejimi güçleri tarafından katledildi.

PEŞMERGE 18 MART 1991’DE KERKÜK’Ü İŞGAL ETTİ

Körfez Savaşı sırasında Irak içerisinde yaşanan kargaşa ortamından ötürü ülkede Kürt ve Şii unsurların ayaklanmaları baş göstermişti. Peşmerge güçleri 18 Mart 1991’de Kerkük’ü işgal ederek kentte tapu ve nüfus dairelerini yağmaladılar.

SADDAM REJİMİ TÜRKMENLERE İNTİKAM KAMPANYASI BAŞLATTI

Irak Ordusu Kerkük üzerine yürüyüş harekatına başladığında ise peşmergeler geri çekilmeye başladı. Saddam rejimine bağlı Irak Ordusu peşmergeyi karşısında bulamayınca isyan bile etmeyen Türkmenlere karşı sözde intikam kampanyası başlattı. Genç yaşlı ayırt etmeden Kerkük, Tazahurmatu ve Altunköprü kasabasından topladıkları 102’i Türkmen’i Altunköprü yakınlarındaki Dibis Kayabaşı mevkiine götüren Saddam güçleri soydaşlarımızı kurşuna dizerek infaz etti.

8 YAŞINDAKİ TÜRKMEN ÇOCUK KATLEDİLDİ

Şehitlerin 55’i Kerkük şehir merkezinden, 15’i Tazahurmatu’dan, 32’si Altunköprü’den ve 13’ü ise bilinmeyen Türkmen bölgelerinden getirilmişti. Şehit düşen Türkmenlerden 25 tanesi 18 yaşının altındaydı. Şehitlerden Cemil Süleyman Abbas sadece 8 yaşındayken katledildi. Kemal Sabır Ahmet ise 10 yaşında bulunuyordu.

IRAK TÜRKMENLERİ 1922’DEN BERİ SOYKIRIMA UĞRADI

Irak Türkmenleri 1922’den beri sayısız soykırıma uğradı. Bunların bazıları peşmerge ve diğer Kürt grupları tarafından diğerleri ise Arap milliyetçisi Saddam Hüseyin rejimi tarafından gerçekleştirildi. Altunköprü kasabası 20 Kasım 2017’de peşmerge işgalinden kurtarıldı. Altunköprü, özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından ABD işgali sonrası Kürtleştirilmeye çalışılan bölgelerden biriydi.