ITC Başkanı Salihi, istifa eden Abdulmehdi için sert ifadeler kullandı

02 Aralık 2019, 17:45

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, istifa eden Adil Abdulmehdi hakkında açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Salihi, şu ifadeleri kullandı:

“Irak Türklerini gözardı eden, Kerkük’ü pazarlığa çıkaran ve yüzlerce masumun canına kıyan Abdülmehdi, bugün itibarı ile başbakanlık görevinden istifa etmiştir. Irak yeni bir döneme geçiş yapacak. 2003’ten beri gelen hükumetler, yolsuzluğun önüne geçemedi. Abdülmehdi’nin istifası her ne kadar geç kalınmış olsa da, yine de Türkmenler olarak bunu iyi değerlendirmeli ve önümüzdeki döneme iyice hazırlanmalıyız.”

Kerkük’te Cumartesi günü patlayan bombalar ile ilgili açıklama yapan Erşat Salihi, “Kerkük’te gerçekleşen saldırılar ile kazanmış olduğumuz siyasi zaferlere gölge düşürmek istemektedirler. Ancak Kerkük halkı bu gerçekleşen saldırılara karşı bilinçli bir şekilde davranıp, Türkmen Cephesi’nin yanında duracaktır. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

YENİ BAŞBAKAN ARAYIŞLARI

Irak’ta yeni Başbakan arayışları sürerken protestoculara yakın ve İran’ın istemediği adam olan Terörle Mücadele Kurumunun başındayken Abdulmehdi tarafından “sürpriz” bir kararla görevinden azledilen General Abdulvahap Saadi de yeni başbakan olarak adı geçen isimlerden. Ancak Tahran’ın “ABD’ye yakın olmakla” suçlandığı Saadi’ye sıcak bakmadığı biliniyor.

Saadi ayrıca Irak’taki gösteri alanlarında posterlerine rastlanan tek kişi olması sebebiyle de dikkati çekiyor. Göstericilerin büyük çoğunluğu tarafından benimsenen Saadi’nin Bağdat’ta sokağa inerek halkla sohbet ettiği görüntüler sık sık sosyal medyada paylaşılıyor.

Adil Abdulmehdi
Erşat Salihi
IRAK
Bunlara da bakın: