İtalyan mahkemesinden Ukraynalı askere 24 yıl hapis cezası

13 Temmuz 2019, 15:22

İtalya’nın Paviya şehrindeki mahkeme, Donbas’ta 2014’te öldürülen İtalyan fotoğrafçı Andrea Rocchelli’nin cinayetiyle suçlanan Ukraynalı milli muhafız Vitaliy Markiv ile ilgili kararını açıkladı.

Gromadske’nin haberine göre Markiv 24 yıl hapis cezasına çarpıtıldı.

Rocchelli’nin ölümünün kasıtlı bir cinayet olduğunu düşünen savcılar, Karaçun dağında bulundupu sırada Markiv’in muhabirlerin bulunduğu yerle ilgili bilgiyi Ukrayna ordusuna bildirdiğini öne sürdü. Savunma bu suçlamaları kabul etmeyerek muhabirlerin cephede hiçbir özellik taşımayan kıyafetler giydikleri için çapraz ateşin kurbanları olduğunu açıkladı.

İtalya tarafı olay yerinde soruşturma yürütmeyi reddetti ve ayrıca Markiv’in tutuklanmasından sonra Ukrayna’nın ortak bir araştırma ekibi kurma önerilerini de göz ardı etti.

UKRAYNA İÇİŞLERİ BAKANI AVAKOV: KARAR TEMYİZ EDİLECEK

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, İtalyan mahkemesinin kararının temyiz edileceğini bildirdi.

Twitter hesabında açıklama yapan Avakov, “Vitaliy Markiv’e verilen 24 yıl hapis cezası İtalyan mahkemesinin verdiği adaletsiz ve rezil bir karardır. Karar temyiz dilecek” ifadelerini kullandı.

Avakov, Markiv ve Ukrayna devletinin fotoğrafçı Rocchelli’nin ölümünden sorumlu olmadığını söyleyerek, “Slavyansk ve Donbas’ta savaşı başlatan saldırgan Rusya’nın kurbanı oldu” diye kaydetti.

İtalya’nın Bologna şehrinde, 1 Temmuz 2017 tarihinde Ukraynalı bir asker tutuklanmıştı. İtalya tarafı ilk başta askeri adını açıklamamıştı. İtalya yönetimi, Ukrayna vatandaşının Donbas’ta 2014 yılında İtalyan fotoğraf muhabiri Andrea Rocchelli’nin ölümüyle ilişkili olduğunu ileri sürmüştü.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Başsavcılığı Başkan Yardımcısı Yevgeniy Yenin, tutuklanan Ukrayna vatandaşının gönüllü asker Vitaliy Markiv olduğunu açıklamıştı.

Donbas
İtalya
Ukrayna
Vitaliy Markiv