İtalyan casusun karısı eşini böyle savundu: Kovid-19 yüzünden fakirleştik

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Nisan 2021, 19:55
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Nisan 2021, 19:55

İtalya’da para karşılığı bazı gizli bilgileri Rusya’ya sızdırırken yakalanan İtalyan donanmasında görevli subayın eşi, kocasını Ruslara çok fazla bilgi vermediğini öne sürerek savundu. İtalyan casusun eşi, İtalyan subayın Kovid-19 yüzünden fakirleşerek ekonomik sıkıntı çektiği için böyle casusluk faaliyetlerine giriştiğini iddia etti.

İtalya’da dün İtalyan gizli servisi ve jandarmasının operasyonu sonucu, Rusya adına casusluk yaptıkları gerekçesiyle bir donanma subayı ve Rusya’nın Roma Büyükelçiliğinde görevli çalışanı gözaltına alındı. Rus yetkiliye para karşılığında ülkesi ve NATO’ya ait gizli bilgileri verirken yakalanan İtalya Deniz Kuvvetleri Siyaset Planlama Dairesinde görevli Walter Biot’un eşi Claudio Carbonara, Milano’da yayımlanan günlük gazete Corriere della Sera’ya konuştu. Para karşılığında gizli bilgileri Rusya’ya sızdıran İtalyan subayın eşi Claudio Carbonara, yaptığı açıklamalarla eşinin casusluk faaliyetlerini savundu.

“RUSLARA VEREBİLECEĞİNİN EN AZINI VERDİ”

İtalyan subayın ülkesine ihanet etmediğini savunan eşi Carbonara, “Sizi temin ederim ki Ruslara verebileceğinin en azını verdi. O aptal ya da sorumsuz biri değil. O sadece çaresiz biri. Geleceğimiz ve çocuklarımız için endişeliydi. O nedenle bunu yaptı. Walter gerçekten krizdeydi. Bu ödemeleri karşılayamayacağından endişe ediyordu. Kovid-19 yüzünden fakirleştik.” ifadelerini kullandı.

“AHLAKSIZLIK YOK, LÜKS YOK”

Carbonara, eşinin 3 bin avroluk maaşının 4 çocuk ve 4 köpekli ailesini geçindirmeye yetmediğini belirterek, “Pomezia’daki 268 bin avroluk evimizin taksiti 1200 avro sadece. Buna ek olarak, çocukların okulu ve kesinlikle onların geri kalmasını istemediğim sosyal ve spor aktiviteleri. Ahlaksızlık yok, lüks yok ancak günlük yaşam uzun vadede ağırlığını hissettiriyor.” diye savunmasını sürdürdü. Eşinin 30 yıldır ülkesine hizmet ettiğini vurgulamaktan çekinmeyen Carbonara, dünden beri eşine ulaşamadığını ve avukat dahi bulamadığını kaydetti.