İtalya parlamentosunda skandal sözde "Ermeni soykırımı" önergesi

Güncel
Ömer Kaya
09 Nisan 2019, 17:18
Ömer Kaya
09 Nisan 2019, 17:18

İtalya’da hükûmetin, 1915 olaylarının “Ermeni Soykırımı” olarak tanınması talebine ilişkin parlamentoya bir önerge sunduğu öğrenildi.

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, önergenin verilmesinin ardından Türkiye’nin, protesto amacıyla İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani’yi Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığı iddia edildi. Ancak henüz Türk Dışişlerinden konu hakkında resmi bir açıklama gelmedi.

“ERMENİ SOYKIRIMININ RESMEN TANINMASI VE ULUSLARARASI YANKI SAĞLAMASI…”

İtalyan parlamentosuna sunulan önergede, iktidar ve muhalefet kanadından milletvekillerinin imzalarının bulunduğu öğrenildi. Önerge metninde, Ermeni soykırımını resmen tanıması ve uluslararası yankı sağlaması konusunda İtalyan hükûmetine çağrıda bulunuldu. Ayrıca metinde, “1973’te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Alt Komitesi, 1915-1917 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nda 1,5 milyondan fazla Ermeni’nin yok edilmesinin 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak değerlendirilmesi gerektiğini kabul etmiştir” ifadeleri kullanıldı. Bu ifadelerle, Avrupa Parlamentosunun 1987 tarihli “1915-1917 Trajik Soykırım Olayları” kararı hatırlatıldı.

Şimdiye kadar aralarında işgalci Rusya Federasyonunun da bulunduğu 30’a yakın ülkenin, “Ermeni soykırımı” tanımını kabul ettiği biliniyor.

İTALYA’DA SÖZDE SOYKIRIMI KABUL ETME İDDİALARI 2000 YILINDA BAŞLADI

İtalya’da sözde Ermeni Soykırımı konusu yeni gündeme gelmiş bir konu değil. 16 Kasım 2000 tarihinde parlamentonun bir kanadı olan Temsilciler Meclisinde aldığı kararla gündeme gelmişti. Meclis, Avrupa Parlamentosu’nun 15 Kasım 2000 tarihli kararına atıfta bulunularak, İtalyan hükumetine 1915’te yaşananlara ilişkin girişimde bulunma çağrısı yapmıştı. Ayrıca ülkenin bazı yerel birimlerinde de sözde soykırımı kabul etme çabaları bulunuyordu.

TÜRKİYE’DEN FRANSA’YA 24 NİSAN İÇİN KINAMA GELMİŞTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 6 nisan 2019 günü, 1915 olaylarının yıl dönümü olan 24 nisan’ın “Ermeni Soykırımını Anma Günü” ilan edileceğini açıklamasının ardından Türkiye’den resmi bir kınama gelmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa’nın konu hakkındaki tutumuna ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, 1915 olaylarının hukuki, tarihi ve akademik boyutlarıyla meşru bir tartışma konusu olduğu Fransa Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Fransız yetkililere defalarca anlatıldığına dikkat çekmişti. Dışişleri Sözcüsü, Fransız hükumetinin bu kararının Ermeni seçmenlerden oy alabilmek adına verdiği bir vaat niteliğinde olduğunu vurgulamış, “Türkler için son derece hassas olan tarihi bir meselede kişisel siyasi çıkar uğruna tek taraflı tutum takınılması esef vericidir” değerlendirmesinde bulunmuştu.