İtalya, lüks Rus yatına el koydu: Yatın Putin’e ait olduğu iddia edilmişti

Güncel
qha muhabir
07 Mayıs 2022, 13:23
qha muhabir
07 Mayıs 2022, 13:23

İtalya Maliye Bakanlığı, Carrara Limanındaki bir Rus yatına el koyduğunu duyurdu. Bakanlık tarafından kime ait olduğu belirtilmeyen yata ilişkin Rus muhalif Aleksey Navalnıy ile bağlantılı bir kuruluş, Rusya devlet başkanı Putin’e ait olduğunu öne sürmüştü.

İtalya Maliye Bakanlığı, Bakan Daniele Franco’nun emri üzerine Carrara Limanındaki demirli olan Şehrazat (Scheherazede) isimli Rus yata el koyduğunu açıkladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, yaklaşık 700 milyon dolar değerindeki yata ilişkin, “Rus hükumetinin önde gelen unsurlarıyla bağlantılı” olduğunu belirtti. Ayrıca söz konusu geminin uzun süredir yetkililer tarafından takipte olduğu aktarıldı.

EL KOYULAN RUS YATI PUTİN’E Mİ AİT?

Rusya’da Rus muhalif Aleksey Navalnıy ile bağlantılı bir kuruluş, 2022 Mart ayında bahsi geçen yatın Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’e ait olduğunu öne sürmüştü. Buna ilişkin olarak, Bakanlık el koyulan yatın kime ait olduğunu belirtmedi.

İTALYA, DAHA ÖNCE DE RUS VİLLA VE YATLARA EL KOYMUŞTU

İşgalci Rusya, Ukrayna’ya yönelik açtığı savaşın üçüncü ayında. Ukrayna’yı kısa zamanda topyekun işgal etme hedefi kuran devlet başkanı Vladimir Putin, Avrupa ülkelerinin yaptırımlarıyla karşı karşıya geldi. İşgalci Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerden biri de İtalya. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik açtığı savaşı kınayan ve Rusya’ya yaptırım uygulayan İtalya, Ruslara ait 900 milyon Euro değerindeki villa ve yatlara el koymuştu.