İtalya Dışişleri Bakanı: Avrupa sınırları, 15 Haziran'da yeniden açılacak

15 Haziran 2020, 18:28

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs salgını kapsamına getirilen seyahat kısıtlamasının 15 Haziran 2020’de hafifletileceğini ve Avrupa sınırlarının yeniden açılacağını kaydetti.

15 Haziran’ı, İkinci Dünya Savaşı’nda ABD öncülüğündeki müttefik kuvvetlerin Nazilere karşı Normandiya’da yaptığı çıkarmanın başlangıç günü olarak bilinen “D-day”e benzeten Bakan Di Maio şöyle konuştu:

“ÜLKELER FİKİRLERİNİ DEĞİŞTİRDİ”

“Yarın D-day. Avrupa’nın yeniden açılacağı gün. Son iki haftadır, turist akışının yeniden sağlanması için çok uğraştık. Başlangıçta İtalya ve İtalyanlara kapalı olan bazı devletler vardı ama bizim ülkemiz her zaman şeffaf oldu ve epidemiyolojik verileri hep paylaştık. Bu konunun üstünde durduk ve sonunda fikirlerini değiştirdiler. Diyalog, sürekli çalışma ve alçakgönüllülük ile daima sonuç elde edersiniz.”

TÜRKİYE ZİYARETİ, PLANLAR ARASINDA

Almanya, Slovenya ve Yunanistan’a ziyaretlerde bulunan Di Maio, gelecek hafta da ülkelerle temaslarına devam edeceğini belirterek, “Gelecek hafta için İsviçre ve Türkiye’ye ziyaretler planlamaktayız.” dedi.

15 Haziran
D-day
İtalya Dışişleri
Bunlara da bakın: