İtalya'da güvenoyu krizi: Senato Genel Kurulundan ret

14 Ağustos 2019, 12:09

İtalya’da yaşanan hükûmet krizi ile ilgili olarak Senato Genel Kurulunun, Başbakan Giuseppe Conte ve hükûmeti için istenen güvenoyunun yapılmasını reddettiği bildirildi.

İtalya’da Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı, aynı zamanda Lig lideri Matteo Salvini’nin geçen hafta erken seçimi dile getirmesiyle kriz patlak vermiş, Salvini liderliğindeki Lig Partisi tarafından Başbakan Giuseppe Conte için güvenoyu talep etmesi krizi tırmandırmıştı.

Güvenoyu tarihiyle ilgili Senato Başkanı Maria Elisabetti Casellatti başkanlığında toplanan partilerin senato grup başkanları uzlaşıya varamadığı için olağanüstü toplantı gerçekleştirildiği, başkent Roma’ya gelen senatörlerin tartışmalı geçen genel kurulda, Lig Partisi ve diğer sağ partilerin hükûmet için güvenoyu tarihinin belirlemesini yönündeki önergelerini oyladığı aktarıldı. Oylama neticesinde söz konusu güvenoyunun Lig’in hükûmetteki koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi (M5S), ana muhalefet Demokratik Parti (PD) ve diğer muhalefet partilerinin oylarıyla reddedildiği bildirildi.

İtalyan medyası 20 Ağustos 2019’da Başbakan Conte’nin konuşmasının sonunda istifasını açıklayabileceğine yönelik haberlere yer verdi. Yine medyada çıkan haberlere göre istifa açıklamasının gelmemesi hakinde Lig’in hükûmetten çekilebileceği, PD’nin M5S ile Lig’in erken seçim talebini bozacak üzere anlaşmaya gidebileceği belirtildi.

hükümet krizi
İtalya
Bunlara da bakın: