İtalya Başbakanından Libya'da kalıcı ateşkes çağrısı

18 Ocak 2020, 10:46

Libya’daki krizin siyasi çözümü için İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, diyaloğun ilk adımı olarak kalıcı ateşkes çağrısı yaptı.

İtalya Başbakanı Conte, resmi ziyareti kapsamında Cezayir Cumurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile bir araya geldi. İtalya Başbakanı, 19 Ocak 2020’de Almanya’da düzenlenecek konferans için Cezayir ile ortak çaba sarf ettiklerine değinerek, Libya’daki krize barışçıl ve siyasi bir çözüm için ortaya çıkan tüm fırsatları değerlendirdiklerini belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükûmet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu.

Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in de davet edildiği bildirilmişti.

Giuseppe Conte
İtalya
Libya
Libya İç Savaşı
Libya konferansı
Bunlara da bakın: