İtalya Başbakanı Draghi: Rus gazına olan bağımlılığımız azalıyor

Ekonomi
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 14:42
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 14:42

İtalya Başbakanı Mario Draghi, katıldığı Yabancı Basın Derneğinin akşam yemeğinde ülkesinin Rus gazına olan bağımlılığının azaldığına dikkat çekti. Başbakan Draghi, geçen yıl Rusya’dan ithal edilen gazın yüzde 45’ten, bu yıl yüzde 25’e düştüğünü kaydetti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Yabancı Basın Derneğinin akşam yemeğine katılarak, Ukrayna-Rusya savaşının dünya kamuoyuna etkileri hakkında konuşma yaptı. Başbakan Draghi, “Ukrayna’daki korkunç Rus işgali, enerji maliyetlerindeki artış, enflasyonun geri dönüşü… Ancak böyle bir anda İtalya güçlü bir ülke olmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

İTALYA RUS GAZINA BAĞIMLILIĞINI AZALTIYOR

Draghi, İtalya’nın Rus gazına bağımlılığının 2022’de yüzde 25’e düştüğünü kaydederek şu ifadelere yer verdi:

“İtalya’nın, Rus gazına olan bağımlılığı büyük ölçüde azaldı. Geçen yıl bu dönemde ithal edilen gaz yüzde 45 iken, bu yıl şu anda yüzde 25. Tedarikler yolunda gidiyor, stoklar artıyor. Bu önemli çünkü, bir bakıma, savaşın başında aldığımız stratejik kararın meyvesi bu. İtalya, savaşın başında olduğu gibi artık kendisini stratejik ve jeopolitik bağımlılık konumunda bulamaz. Bu kabul edilemezdir ve sonsuza dek değişmesi gereken bir şeydir. Bu konuda hızlıca hareket ettik.”

Ukrayna’ya yönelik savaş başlatan Rusya’nın yaptırımları güçlenerek artıyor. Pek çok dünya ülkesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ve saldırılarını kınıyor. Rusya, Ukrayna’daki savaşı sürdürürken, en büyük gelir kaynağı doğalgaz ve petrol ithalatını sallandırıyor.

RUSYA UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve pek çok lider Putin’in savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.