İsviçre Konfederasyon Başkanı: İsviçre, Kırım'ın işgalini tanımıyor

22 Temmuz 2020, 12:00

İsviçre Konfederasyon Başkanı Simonetta Sommaruga, ülkesinin Kırım’ın işgalini tanımadığını ve uluslararası insan hakları misyonlarının yarımadadaki insan hakları durumunu izlemek için temsilcilerini göndermesi gerektiğini ifade etti.

İsviçre Başkanı Simonetta Sommaruga, 21 Temmuz 2020’de resmi ziyaret kapsamında Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sommaruga, “İsviçre, Kırım’ın işgalini tanımıyor ve Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) derhal oraya insan hakları temsilcilerini göndermesi gerektiğini düşünüyor.” diye kaydetti.

İSVİÇRE KONFEDERASYON BAŞKANI DONBAS’I ZİYARET EDECEK

Ayrıca iki lider, Donbas’taki durumu ele alarak Ukrayna’nın savaşın sonlandırılması için attığı adımları tartıştı. 23 Temmuz’da Sommaruga’nın Zelenskiy ile birlikte Donbas bölgesini ziyaret etmesi planlanıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Zelenskiy, “Ukrayna’yı ziyaret eden dünya liderlerinin benimle birlikte ülkemizin doğusunu ziyaret etmesi ve kendi gözleriyle savaşın Ukrayna’ya verdiği zararları görmesi benim için çok önemli ve değerli.” dedi.

İSVİÇRE’DEN UKRAYNA’YA 108 MİLYON FRANGLIK YARDIM

Bununla birlikte teknik ve insani yardım çerçevesinde; İsviçre’nin Ukrayna’ya 108 milyon İsviçre frangı (115,93 milyon dolar) tahsis edeceği bildirildi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, söz konusu paranın 2020 ile 2023 yılları arasında Ukrayna’ya tahsis edileceği kaydedildi.

Açıklamada, ayrıca Zelenskiy ile Sommaruga’nın ikili iş birliği mutabakat zaptı imzaladığı belirtildi. İlgili mutabakat zaptının önümüzdeki üç yıl için İsviçre ve Ukrayna arasındaki iş birliği programını başlattığı ifade edildi.


İsviçre
Ukrayna
Bunlara da bakın: