İsveç ve Finlandiya'nın ardından Bosna Hersek'ten NATO çıkışı: Rusya bizi açıkça tehdit ediyor

Güvenlik
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 20:52
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 20:52

İsveç ve Finlandiya’nın ardından Bosna Hersek yönetimi de NATO’ya katılım için harekete geçti. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, konuya ilişkin açıklamasında Rusya’nın Bosna Hersek’i açıktan tehdit ettiğini vurguladı. Ülke içindeki entitelerden Sırp Cumhuriyetinin ayrılıkçı çıkışlarının son bulması için çağrıda bulunan Dzaferovic, ülkesinin NATO ve Avrupa Birliği üyelik yolunda başarıyla ilerleyeceğini vurguladı.

Bosna Hersek, NATO’ya katılım için istekli olduğunu ifade etti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşen Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, düzenlenen basın toplantısında bir dizi açıklamada bulundu. Dzaferovic, Bosna Hersek’in 2005’te NATO üyesi olma isteğini dile getirdiğini anımsatarak, “2009’da Üyelik Eylem Planı’na başvuruda bulunduk ve hala o konumdayız. Bosna Hersek’te NATO yolunu yavaşlatan siyasi sorunlar mevcut.” değerlendirmesini yaptı.

“RUSYA’DAN BOSNA HERSEK’E AÇIK TEHDİT MEVCUT”

Öte yandan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, konuya ilişkin açıklamasında Rusya’nın Bosna Hersek’i açıktan tehdit ettiğini vurguladı. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı, “Rusya tarafından Bosna Hersek’e açık tehdit mevcut. Rusya’nın Saraybosna Büyükelçisi, Bosna Hersek’in NATO üyeliğinde ısrarcı olmasının olumsuz sonuçlar doğuracağını söylüyor. Biz NATO yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz.” dedi.

Ülke içindeki entitelerden Sırp Cumhuriyetinin ayrılıkçı çıkışlarının son bulması için çağrıda bulunan Dzaferovic, ülkesinin NATO ve Avrupa Birliği üyelik yolunda başarıyla ilerleyeceğini vurguladı. Dzaferovic, Develt Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in ayrılıkçı söylemlerine de göndermede bulundu. Başkan, “Tek taraflı yapılacak bir eylemle bugün sahip olduklarımızı yıkmak mümkün değil. Bu sadece Bosna Hersek’teki barış ve istikrarı zarara uğratır. Bosna Hersek’e saldıranlar geçmişten ders almalı ve bizim güçlü olduğumuzu unutmamalı.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek NATO'ya üyelik yolunda kararlı
İsveç ve Finlandiya’nın ardından Bosna Hersek’ten NATO çıkışı: Rusya bizi açıkça tehdit ediyor

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİKLERİNE SICAK BAKMIYOR

Bilindiği üzere, Finlandiye ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırıların ardından NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu. Türkiye Cumhuriyeti, NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan iki ülke hakkında da olumsuz görüş belirterek, İttifak’a katılmamaları yönünde açıklama yapmıştı. Türkiye Cumhuriyeti, terör örgütü PKK başta olmak üzere terör örgütlerini destekledikleri gerekçesiyle bu iki ülkenin NATO üyeliğine sıcak bakmıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin terör saldırılarından en çok zarar gören NATO üyesi olduğunu ve bu yüzden endişelerini gidermek için bir yol bulunması gerektiğini dile getirdi.