İsveç ve Finlandiya heyetleri, Türkiye'ye geliyor

Güncel
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 00:22
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 00:22

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin istişareler yarın saat 13.00’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak.

Türkiye Cumhuriyeti heyeti, İsveç ve Finlandiya heyetleri ile NATO’ya üyelik hususunda görüşmek üzere yarın Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüşecek. Görüşmeye ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin istişareler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki heyetimiz ile İsveç Başbakanlık Ofisi Devlet Sekreteri Oscar Stenström ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jukka Salovaara’nın başkanlığındaki İsveç ve Finlandiya heyetleri arasında 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilecektir.”

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİKLERİNE SICAK BAKMIYOR

Bilindiği üzere, Finlandiye ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırıların ardından NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu. Türkiye Cumhuriyeti, NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan iki ülke hakkında da olumsuz görüş belirterek, İttifak’a katılmamaları yönünde açıklama yapmıştı. Türkiye Cumhuriyeti, terör örgütü PKK başta olmak üzere terör örgütlerini destekledikleri gerekçesiyle bu iki ülkenin NATO üyeliğine sıcak bakmıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin terör saldırılarından en çok zarar gören NATO üyesi olduğunu ve bu yüzden endişelerini gidermek için bir yol bulunması gerektiğini dile getirdi.