İsveç ve Finlandiya heyetleri NATO’ya üyelik başvurusunu görüşmek üzere Türkiye’ye geldi

Güncel
qha muhabir
25 Mayıs 2022, 22:04
qha muhabir
25 Mayıs 2022, 22:04

NATO’ya başvuruda bulunan İsveç ve Finlandiya heyetleri, Türkiye ile istişarede bulunmak üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geldi. Heyetlere başkanlık eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın görüşmeye ilişkin olarak, “Her iki ülkeden iade taleplerimizi toplantıda gündeme getirdik. PYD ve YPG’nin PKK ile aynı örgüt olduğunu ifade ettik” bilgisini paylaştı. Türkiye Cumhuriyeti, İsveç ve Finlandiya’nın PKK bölücü terör örgütüne destek verdiği için söz konusu üyeliğe olumlu bakmıyor.

İsveç ve Finlandiya heyetleri Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) üyelik başvurusunda bulunmalarının ardından NATO üyesi Türkiye ile istişarede bulunmak için bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geldi. Görüşmeye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık etti. NATO’ya başvuruda bulunan taraflardan ise, İsveç Başbakanlık Ofisi Devlet Sekreteri Oscar Stenström ile Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jukka Salovaara başkanlık etti.

İBRAHİM KALIN: NATO ÜYESİ İTTİFAK ÜLKELERDE GÜVENLİK KAYGISI OLMAMALI

Görüşmenin ardından Sözcü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu. Kalın, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu ülkeler için de NATO için de tarihi bir dönüm noktası. Türkiye’nin 70 yıllık NATO tarihinde NATO ilkelerine yönelik çok ciddi bir rolü vardır. NATO bir güvenlik birlikteliğidir, üye olacak ülkeler güvenlik kaygılarını gidermeli. Dolayısıyla bu ittifakın en temel konusu üyelerinin güvenlik kaygılarının eşit ve adil bir şekilde karşılanmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI KONUSUNDA OLUMLU TAVIR GÖRDÜK”

İsveç ve Finlandiya’nın bölücü terör örgütü PKK, PYD ve FETÖ’ye çok açık destek verdiği belirtilen açıklamaların ardından İbrahim Kalın, “Beklentilerimiz terör örgütlerinin oradaki örgütsel, finansal, propagandaya yönelik somut adımlar atılmalı. 2 ülkeden iade taleplerimizi toplantıda gündeme getirdik. PYD ve YPG’nin PKK ile aynı örgüt olduğunu ifade ettik. Türkiye’ye yönelik yaptırımların derhal kaldırılmasına yönelik beklentimizi ifade ettik. Yaptırımların kaldırılması konusunda olumlu tavır gördük” dedi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA HEYETLERİ NASIL DÖNÜŞ SAĞLAYACAK?

Heyetlerle görüşme yapan Kalın, “PYD/YPG ile ilgili hazırlanan raporlarda örgütün savaş suçları işlediğini anlattık. Dolayısıyla PYD/YPG’yi aklamak için raporların hasıraltı edilmemesini ifade ettik. Türkiye’nin güvenlik kaygıları somut adımlarla karşılanmazsa sürecin ilerleyemeyeceğini ifade ettik. Heyetler bizim mesajımızı aldı. Taleplerimizi liderleriyle görüşüp bize cevap verecekler” bilgisini paylaştı.