İsveç'ten Uygur Türklerine destek: Çin'in uygulamaları soykırım olarak kabul edilmeli

Haberler
Ömer Cihad Kaya
03 Eylül 2021, 12:05
Ömer Cihad Kaya
03 Eylül 2021, 12:05

İsveç Parlamentosu önünde toplanan Merkez Parti temsilcileri, Çin’in Doğu Türkistan’daki hak ihlallerinin soykırım olarak kabul edilmesi için çağrıda bulundu ve Uygur Türklerine destek oldu.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki parlamento önünde toplanan Merkez Parti Yetkilileri (Center Parti) Uygur Türklerine destek mesajları verdi. Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarının soykırım olarak tanınmasını istedi.

İSVEÇ’TEKİ UYGUR DİASPORASI, ÇİN’İ PROTESTO ETTİ

İsveç Uygur Maarif Derneğince düzenlenen protesto gösterisinde, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarının İsveç’in “soykırım” olarak tanınmasını talep etti. Gösteriye Merkez Parti yetkilileri ve İsveç’te bulunan çeşitli insan hakları örgütleri destek verdi. Eylemciler, “Uygurlara özgürlük”, “Soykırımı tanıyın” ve “Toplama kamplarını kapatın” sloganlarıyla Çin’in yönetiminin insanlık dışı eylemlerini protesto etti.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

TYB, Doğu Türkistan Çalıştayı Sonuç Bildirgesini yayımladı

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.