İsveç'te İslam karşıtı milletvekili partisinden kovuldu

28 Ağustos 2019, 15:45

İsveç’te İslam karşıtlığıyla bilinen Sol Parti Milletvekili İran asıllı Amineh Kakabaveh’in partisinden ihraç edildiği bildirildi.

İsveç Sol Parti Genel Sekreteri Aron Etzler, düzenlediği basın toplantısında, milletvekili İran asıllı Amineh Kakabaveh’in İslam karşıtı söylemlerinin parti politikalarına büyük zarar verdiğini belirterek, partiyle ilişkisinin kesilmesine karar verdiklerini dair bir açıklama yaptı.

Ayrıca Etzler, Kakabaveh’in İslam hakkında doğru olmayan birçok şey olduğunu iddia ederken “İsveç’in kenar mahallerinde, İslami halifeliğin kurulduğunu iddia etti. Irkçıların, İslam hakkında yayımladığı yalan propaganda bir haberi, sosyal medya hesabında yayımladı. Ayrıca okullarda, dini sembollerin yasaklanmasını istiyor. Bu bizim parti politikamızla çelişiyor, partimize büyük zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARTILMASINI İSTEMİŞTİ

İsveç Sol Partisi Milletvekili Amineh Kakabaveh’in sık sık parlamentoya, terör örgütü PKK’nın terör listesinden çıkarılması için öneri verdiği biliniyor.

Kakabaveh, 2016 yılında sosyal medya hesabı üzerinden İslam ve Somalililer hakkında hazırlanmış ırkçı sahte bir video da paylaşmıştı.

Müslüman Somalileri tecavüzcü hırsız gibi gösteren Kakabaveh, partisinden uyarı alıp bir ay milletvekilliği ve parti üyeliğinden uzaklaştırılmış olmasına karşın İslam karşıtı söylemlerine devam etmişti.

Amineh Kakabaveh
İSVEÇ
İsveç Sol Partisi
Bunlara da bakın: